Američki predsednik Donald Tramp je danas saopštio da je naredio vazdušne napade na ciljeve Islamske države (ISIS) u Somaliji. Ovi napadi predstavljaju prvi vojnici angažman američke vojske u ovoj afričkoj zemlji tokom Trampovog drugog mandata.
Sekretar odbrane Pit Hegset je potvrdio da su napadi izvršeni od strane afričke komande američke vojske, uz direktno naređenje predsednika Trampa i u koordinaciji sa somalskom vladom. Ova akcija dolazi u trenutku kada se ISIS suočava sa rastućim pritiscima u različitim delovima sveta, a posebno u regionima gde su se njihovi operativci ustalili.
Preliminarne procene Pentagona ukazuju na to da je tokom ovih vazdušnih napada poginulo „više“ operativaca ISIS-a. Takođe, Pentagon je istakao da se procenjuje da u napadima nije bilo povređenih civila, što je često jedan od glavnih prioriteta u sprovođenju vojnih operacija. Ove informacije su važne jer se u modernim konfliktima često postavlja pitanje o civilnim žrtvama i njihovoj zaštiti.
Tramp je putem društvenih mreža naglasio da su tokom operacije ciljani visoki komandant ISIS-a i njegovi ključni operativci, koji su odgovorni za planiranje napada i regrutaciju novih članova. „U napadima su uništene pećine u kojima su živeli i ubijeno je mnogo terorista, a da pritom nisu na bilo koji način povređeni civili. Naša vojska već godinama cilja na glavnog organizatora svih napada ISIS-a, ali Bajden i njegovi saradnici nisu delovali dovoljno brzo da obave taj posao. Ja jesam!“, izjavio je Tramp.
Ova izjava je deo njegove šire strategije da se predstavi kao odlučan lider koji preuzima odgovornost za borbu protiv terorizma. Trampova administracija je prethodno bila kritikovana zbog načina na koji se nosila sa pitanjima nacionalne bezbednosti, a sada se trudi da pokaže da su njihovi vojni napori usmereni na efikasno suzbijanje pretnji.
Iako je Tramp naglasio uspehe operacije, on nije otkrio identitet planera ISIS-a niti je potvrdio da li je ta osoba poginula u napadu. Ova vrsta informacija često je osetljiva, a zvaničnici Bele kuće nisu bili odmah dostupni za komentar, što može ukazivati na to da se još uvek sakupljaju podaci o ishodu operacije.
Vazdušni napadi na ISIS u Somaliji su deo šireg američkog vojnog angažmana u regionu, gde su terorističke grupe, uključujući al-Shabaab, nastavile da predstavljaju značajnu pretnju. Somalija se suočava sa dugotrajnim problemima bezbednosti, a prisustvo ovakvih grupa dodatno komplikuje situaciju. Amerikanci su već nekoliko godina uključeni u borbu protiv al-Shabaab-a, koji je povezan sa Al Kaidom i često izvodi napade na vladine ciljeve i civile.
Očigledno je da Trampova administracija vidi ove vojne akcije kao način da se pošalje jasna poruka protivnicima Sjedinjenih Američkih Država. „Poruka Islamskoj državi i svima koji bi da napadnu Amerikance je da ćemo vas naći i ubiti“, rekao je Tramp, naglašavajući odlučnost svoje administracije da se bori protiv terorizma.
U svetlu ovih događaja, važno je pratiti kako će se situacija razvijati u Somaliji i u širem regionu. Američki vojni angažman u stranim zemljama često izaziva različite reakcije, kako na domaćem terenu, tako i među međunarodnim zajednicama. Ove operacije takođe podižu pitanja o dugoročnim strategijama borbe protiv terorizma i kako najbolje zaštititi interese Sjedinjenih Američkih Država, istovremeno minimizirajući rizik od civilnih žrtava.
Kako se situacija bude razvijala, ostaje da se vidi kako će ova akcija uticati na odnose između Sjedinjenih Američkih Država i Somalije, kao i na širu borbu protiv terorizma u Africi i šire.