Uhvaćen zbog pronevere 7,7 miliona dinara u NS-u

Milan Petrović avatar

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu nedavno je objavilo da je posebno odeljenje za suzbijanje korupcije, u saradnji sa Upravom kriminalističke policije, lišilo slobode osumnjičenog M.J. Ovaj slučaj se odnosi na produženo krivično delo zloupotrebe položaja odgovornog lica, koje je definisano čl. 227 Krivičnog zakonika Republike Srbije. Postoji osnovana sumnja da je M.J., kao zastupnik jednog udruženja građana, naneo značajnu imovinsku štetu Gradu Novom Sadu, Autonomnoj Pokrajini Vojvodini i Republici Srbiji u ukupnom iznosu od 7.740.000 dinara.

U okviru predistražnog postupka, otkriveno je da je udruženju građana, u kojem je M.J. bio odgovorno lice, dodeljeno značajno finansiranje od strane lokalnih i državnih vlasti. Ta sredstva su se dodeljivala u periodu od 2020. do 26. novembra 2024. godine, i to za realizaciju 21 programa ili projekta. Međutim, kako se sumnja, aktivnosti na tim projektima nikada nisu sprovedene. Umesto toga, sav dodeljeni novac je potrošen na dizajniranje i štampu raznih promotivnih materijala kao što su logotipi, brošure, kataloge i flajeri.

Osumnjičeni M.J. je, kako se navodi, davaocima sredstava podnosio lažne izveštaje o pravdanju utroška dodeljenog novca. U tim izveštajima je opisivao aktivnosti koje se nikada nisu dogodile, kao što su predavanja, radionice i multimedijalne izložbe. Ove informacije ukazuju na ozbiljnu zloupotrebu položaja i prevaru koja je trajala duži vremenski period, što dodatno naglašava potrebu za jačim merama u borbi protiv korupcije.

Nakon privođenja, osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova. Tokom ovog perioda, biće priveden i saslušan u Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu. Javnost će biti obaveštena o daljim procesnim odlukama koje će uslediti.

Ovaj slučaj je samo jedan od mnogih koji osvetljavaju problem korupcije u Srbiji. U poslednjih nekoliko godina, tužilaštva su intenzivirala svoje napore u borbi protiv korupcije, a sve veći broj slučajeva ukazuje na sve prisutniji problem zloupotrebe položaja i resursa. Korupcija ne samo da ugrožava javne resurse, već i smanjuje poverenje građana u institucije, što može imati dugoročne posledice po društvo kao celinu.

S obzirom na ozbiljnost optužbi i visinu iznosa koji je navodno zloupotrebljen, ovaj slučaj bi mogao postati važan test za pravosudni sistem u Srbiji. Kako se odvijaju dalji pravni procesi, očekuje se da će se javnost zainteresovati za ishod ovog slučaja i njegove moguće reperkusije za buduće upravljanje javnim sredstvima.

U ovoj situaciji, važno je napomenuti da je borba protiv korupcije prioritet za mnoge vlade širom sveta, a Srbija nije izuzetak. Vlasti i dalje rade na unapređenju zakonskog okvira i jačanju institucija koje se bave suzbijanjem korupcije. Takođe, postoji potreba za edukacijom građana o njihovim pravima i mogućnostima prijavljivanja korupcije, kako bi se podstakao aktivniji angažman društva na ovom pitanju.

Očekuje se da će slučaj M.J. poslužiti kao upozorenje drugim odgovornim licima o posledicama zloupotrebe položaja. Transparentnost i odgovornost su ključni za jačanje poverenja građana u institucije i osiguranje boljeg upravljanja javnim resursima. U tom smislu, borba protiv korupcije mora ostati visoko na agendi društvenih i političkih aktera u Srbiji.

Milan Petrović avatar