UKIDAJU SE DVE KOVANICE KOJE NAJVIŠE KORISTIMO? „Zauzimaju mesto u novčaniku, a beskorisne su“

Milan Petrović avatar

Nemačka razmatra ukidanje kovanica od 1 i 2 centa, što bi značilo da bi se svi gotovinski iznosi zaokruživali na najbližih pet centi. Ova inicijativa dolazi iz Nacionalnog foruma za gotovinu u Nemačkoj, koji smatra da sitni novac zauzima prostor u novčaniku i da je praktično beskoristan u svakodnevnim transakcijama. Prema anketi Evropske komisije, čak 70% građana EU, uključujući 80% Nemaca, podržava ovu ideju.

Jedan od ključnih razloga za ukidanje kovanica od 1 i 2 centa je njihova neefikasnost. Na primer, cena proizvoda od 4,99 evra bi se zaokružila na 5,00 evra, dok bi cena od 1,02 evra postala 1,00 evro. Iako neki smatraju da bi ovo moglo pojednostaviti plaćanje i učiniti novčanike lakšim, mnogi kupci izražavaju zabrinutost zbog mogućih posledica, posebno kada je reč o poskupljenju.

Strah od inflacije je jedan od glavnih argumenata protiv ukidanja sitnog novca. Mnogi se boje da će trgovci iskoristiti ovu priliku da podignu cene. Na primer, ako proizvod poskupi za šest centi, trgovci bi mogli da zaokruže cenu na 2,10 evra umesto na 2,06 evra, čime bi zaradili dodatne četiri centa po artiklu. Ove pretenzije izazivaju zabrinutost među potrošačima, koji se pitaju gde bi mogao biti kraj ovom trendu.

S druge strane, postoje i oni koji podržavaju ovu promenu, navodeći pozitivna iskustva iz drugih zemalja u kojima je ukidanje kovanica od 1 i 2 centa već implementirano. Oni ističu da je novčanik mnogo lakši bez gomile sitniša. U nekim zemljama, poput Švedske, ovaj sistem već funkcioniše i potrošači su zadovoljni bržim i jednostavnijim plaćanjem.

Policija i nadležna tela u Nemačkoj još uvek razmatraju ovaj predlog. Ako bude prihvaćen, promena bi se najviše osetila u velikim trgovinskim lancima poput Aldija i Rewea, koji često koriste sitni novac u svojim svakodnevnim transakcijama. U ovom trenutku, predlog još uvek nije zvanično usvojen, ali bi mogao imati značajan uticaj na način na koji se vrše plaćanja u Nemačkoj.

Osim praktičnosti, ukidanje kovanica od 1 i 2 centa moglo bi imati i ekološke aspekte. Manje kovanica znači manje troškova proizvodnje i transporta, što bi moglo smanjiti emisiju CO2. Ovo je još jedan argument koji se često koristi u raspravama o ovoj temi, jer se sve više pažnje posvećuje održivosti i zaštiti životne sredine.

U svakom slučaju, ova tema će verovatno ostati u žiži javnosti dok se ne donese konačna odluka. U međuvremenu, kupci će nastaviti da izražavaju svoja mišljenja i brige u vezi sa ovim predlogom, a trgovci će možda početi da razmatraju kako bi ovaj potez mogao uticati na njihove cene i profitabilnost.

Nemačka nije jedina zemlja koja se suočava s ovim pitanjem. U mnogim delovima sveta, sitni novac postaje sve ređi, a digitalne transakcije postaju sve popularnije. U tom kontekstu, ukidanje kovanica od 1 i 2 centa može se posmatrati kao deo šireg trenda koji se odnosi na evoluciju novčanih sistema i načina plaćanja.

U zaključku, iako postoje prednosti i mane u vezi sa ukidanjem kovanica od 1 i 2 centa, jasno je da će ova tema nastaviti da izaziva raspravu među potrošačima, trgovcima i donosiocima odluka. Da li će se Nemačka odlučiti za ovaj korak ili će zadržati sitni novac, ostaje da se vidi.

Milan Petrović avatar