Ukinuće dinara na Kosovu: Srbi žive teško, hranu i lekove nabavljaju u centralnoj Srbiji
Šest meseci je prošlo od odluke Centralne banke Kosova da ukine dinar na Kosovu i Metohiji, a za Srbe koji tamo žive, praktično se ništa nije promenilo. Oni i dalje imaju problema sa podizanjem novca, putuju po namirnice, lekove, plaćaju autobuse i taksije kako bi došli do svega toga. Ova odluka je posebno teško pogodila stare i bolesne ljude, koji sada moraju da putuju kilometrima kako bi došli do svojih primanja.
Starija žena iz Severne Mitrovice izjavila je da je život postao veoma težak zbog ove odluke, navodeći da je hitna pomoć morala da joj dolazi dok je bila bolesna. Slične muke preživljavaju i ostali građani, koji ističu da se ništa nije promenilo na bolje tokom ovih šest meseci. Mnogi Srbi sa Kosova putuju dublje u centralnu Srbiju kako bi podigli svoja primanja, trošeći pola penzije na taksije i razmenu valute.
Centralna banka Kosova tvrdi da je ova odluka doneta kao nezavisna odluka, dok je premijer Aljbin Kurti insistirao na tome da je to u interesu Kosova. Iako su iz EU i SAD stizali pozivi Prištini da zamrzne odluku do postizanja kompromisa, Priština nije prihvatila nijedan predlog Beograda tokom sedam neuspešnih rundi razgovora u Briselu.
Na braku Priština ne povlači meru, Beograd je odlučio da postavi montažne ekspoziture na administrativnim prelazima kako bi olakšao pristup Srba do njihovih primanja. Međutim, mnogi ističu da je situacija i dalje veoma teška, navodeći da se dinar neće vratiti i da su trgovci i stanovnici već osećali posledice.
Posle šest meseci diskriminatorske odluke, Petković je izjavio da je cilj Kurtijeve vlasti proterivanje Srba sa KiM stvaranjem humanitarne katastrofe. Izgleda da će Srbi na Kosovu i dalje boriti sa teškom situacijom dok se ne postigne rešenje između dve strane.