Ukupan svetski dug iznosi 315 biliona dolara, uz najveći rast u poslednjih 80 godina

Milan Petrović avatar

Institut za međunarodne finansije (IIF) objavio je da je svet trenutno zarobljen u dugovima od rekordnih 315 biliona dolara. Ovo je najveći, najbrži i najširi talas rasta globalnog duga od Drugog svetskog rata, a ovaj trend se pogoršao tokom pandemije kovida 19.

Prema izveštaju IIF-a, globalni dug nastavlja da raste iz kvartala u kvartal, posebno na tržištima u razvoju gde je dostigao neverovatnih 105 biliona dolara. Ovo drugi uzastopni kvartalni rast duga, koji jasno pokazuje da se ekonomski problemi ne smanjuju, već se sve više pogoršavaju.

Pandemija kovida 19 igrala je značajnu ulogu u pogoršanju ekonomske situacije i povećanju duga širom sveta. Uz činjenicu da su mnoge zemlje morale da preduzmu hitne mere kako bi spasile svoje ekonomije i zdravstvene sisteme, troškovi su se naglo povećali, a dugovi su nastavili da rastu.

Iako je dug na globalnom nivou dostigao ozbiljne cifre, to ne znači da su svi podjednako pogođeni. Zemlje u razvoju, posebno one sa nižim stepenom razvijenosti, suočavaju se sa većim izazovima kada je u pitanju upravljanje dugom i otplatom kamata. Njihova sposobnost da vrate dugove i zadrže stabilnu ekonomiju može biti ozbiljno ugrožena.

S druge strane, razvijene zemlje takođe imaju svoje probleme sa dugom, iako su obično bolje opremljene da se nose sa finansijskim izazovima. Međutim, dugovanja i rizici i dalje postoje, a ovakvi rekordni dugovi mogu imati dugoročne posledice na globalnu ekonomiju.

Stručnjaci upozoravaju da je neophodno pažljivo pratiti situaciju i preduzeti adekvatne mere kako bi se sprečile dugoročne posledice tog rekordnog globalnog duga. Bez adekvatne strategije za smanjenje duga i upravljanje ekonomijom, svet bi mogao biti suočen sa ozbiljnim posledicama u ne tako dalekoj budućnosti.

Ovo nije samo ekonomski problem, već i društveni i politički. Povećani dug može imati negativne posledice na društvo u celini, uključujući veći pritisak na javne resurse, rast nejednakosti i smanjenje kvaliteta života za mnoge ljude. To može dovesti do nestabilnosti, socijalnih nemira i političkih previranja.

Kako se svet suočava sa izazovima globalnog duga, važno je da vlade, finansijske institucije i privatni sektor zajedno rade na pronalaženju održivih rešenja. To može uključivati različite mere, kao što su restrukturiranje dugova, politike štednje, investicije u infrastrukturu i obrazovanje, kako bi se podstakao ekonomski rast i smanjio teret duga.

Takođe je važno da se postigne globalni konsenzus i saradnja, kako bi se zajedno radilo na rešavanju problema globalnog duga i izgradnji održivije ekonomije za budućnost. Samo zajedničkim naporima i solidarnošću možemo prevazići ove izazove i osigurati bolju budućnost za sve.

Iako je situacija sa globalnim dugom ozbiljna i zahteva hitne akcije, ne treba gubiti nadu ili optimizam. Sa pravim pristupom, resursima i voljom, moguće je prevazići ove prepreke i stvoriti održivu i prosperitetnu budućnost za sve. Ključno je da se izvuku pouke iz trenutne situacije i da se naprave promene koje su neophodne za stvaranje boljeg sveta za sve nas.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: