Rusko pozorište mladih „Jurij Rakitin“ će po prvi put gostovati u Srbiji, povodom obeležavanja 165 godina od rođenja velikog pisca Antona Čehova. Na sceni Ruskog doma u Beogradu, 27. januara, izvešće jednočinku „Bračna ponuda“. Ovaj događaj predstavlja priliku da se prisetimo značaja Jurija Ljvoviča Rakitina, izuzetnog reditelja, pedagoga i glumca, koji je svojim radom značajno oblikovao srpski teatar tokom svoje tridesetogodišnje karijere u zemlji.
Rakitin je rođen 1882. godine u Harkovu, a preminuo 1952. godine u Novom Sadu. Njegov pozorišni put započeo je u mladosti, kada je organizovao diletantske predstave i igrao u njima. Nakon završetka srednje škole, 1905. godine, upisao je Glumačku školu u Petrogradu, gde je bio u klasi Vladimira N. Davidova. Njegova diplomska predstava bila je Čehovljev „Višnjik“, koji će kasnije postati ključni deo njegovog opusa u Srbiji.
Nakon završetka škole, Rakitin je radio u Teatar studiju u Petrogradu, gde su se istraživale nove pozorišne forme pod vođstvom čuvenog reditelja Mejerholjda. Od 1907. do 1911. godine, Rakitin je igrao u Moskovskom hudožestvenom teatru, ali se ubrzo posvetio isključivo režiji, što je značajno uticalo na njegov razvoj kao pozorišnog umetnika.
Oktobarska revolucija 1917. godine zatekla ga je u Petrogradu, gde je već bio afirmisan reditelj. Godine 1920. emigrirao je u Carigrad, a ubrzo zatim, na poziv Milana Grola, došao je u Beograd i pridružio se Narodnom pozorištu. Ovaj period u Beogradu trajao je četvrt veka, a Rakitin je postavio više od stotinu predstava, od kojih su mnoge bile adaptacije klasika ruske književnosti.
Među najznačajnijim predstavama koje je postavio u Beogradu nalaze se „Ivanov“, „Carstvo mraka“, „Revizor“ i „Divlja patka“. Njegova verzija „Višnjika“ postala je antologijsko delo srpskog pozorišta. Rakitin je takođe postavio osam opera, ali su mu najznačajniji radovi bili oni zasnovani na delima Čehova, Gogolja, Tolstoja, Šekspira i Molijera.
Rakitin je bio poznat i po svom pedagoškom radu. Njegova škola glume u Beogradu,