Umrlo preko 50 ljudi za samo nekoliko sati od pojave simptoma: Lekari podigli uzbunu – Sumnja se da su deca pojela slepog miša?

Milan Petrović avatar

Svi uzorci koji su testirani tokom poslednje epidemije u Demokratskoj Republici Kongo (DRK) bili su negativni na ebolu i druge hemoragične bolesti kao što je marburška groznica, ali je otkriveno prisustvo malarije kod nekih pacijenata. Ova misteriozna bolest je odnela više od 50 života u DRK-u, a smrtni slučajevi su se događali u izuzetno kratkom vremenskom periodu, često samo nekoliko sati nakon pojave prvih simptoma.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) i lokalni lekari su potvrdili da je većina pacijenata umirala unutar 48 sati od pojave simptoma. SZO je ovu situaciju označila kao „značajnu pretnju javnom zdravlju“. Epidemija je započela 21. januara, a do ponedeljka je zabeleženo 419 slučajeva, od kojih 53 smrtna ishoda. Prvi zabeleženi slučajevi su se dogodili u gradu Boloko, a vezani su za troje dece koja su navodno konzumirala meso mrtvog slepog miša.

Deca su umrla 48 sati nakon što su ispoljila simptome hemoragične groznice, koja uključuje groznicu, krvarenje, glavobolje, bolove u zglobovima i druge simptome. Serge Ngalebato, medicinski direktor bolnice Bikoro, izrazio je zabrinutost zbog brzine umiranja pacijenata, što dodatno komplikuje situaciju.

Poznato je da je ebola jedan od najpoznatijih uzročnika hemoragične groznice, a ova nova epidemija se pojavila u trenutku kada su lekari upozorili na povećane rizike od budućih epidemija. Upozoreno je da su smanjeni kapaciteti Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u SAD-u i zabrana komunikacije sa SZO povećali rizik od širenja epidemija. U poslednjoj deceniji, broj epidemija koje su prouzrokovane bolestima koje prelaze sa životinja na ljude u Africi porastao je za više od 60 procenata.

Zvaničnici SZO nisu spekulisali o mogućim uzrocima misteriozne bolesti, ali su nakon drugog talasa epidemije u gradu Bomate, koji je zabeležen 9. februara, poslali uzorke od 13 pacijenata na analizu. U međuvremenu, zdravstveni zvaničnici naglašavaju da udaljenost lokacije epidemije, uz slab zdravstveni sistem zemlje, znatno povećava rizik od daljeg širenja bolesti. Zbog toga je potrebna hitna intervencija na visokom nivou kako bi se obuzdala zaraza.

Ova epidemija dolazi samo nekoliko meseci nakon što je misteriozna „Bolest X“ prošle godine harala DRK, pri čemu je usmrtila 143 osobe. Kasnije je utvrđeno da je verovatno reč o teškom respiratornom obliku malarije. Stanovništvo DRK-a već dugo pati od nedostatka osnovne zdravstvene zaštite, a ovakve epidemije dodatno pogoršavaju situaciju.

Zdravstveni radnici i organizacije suočavaju se sa mnogim izazovima, kao što su nedostatak resursa, slab pristup medicinskoj opremi i lijekovima, kao i ograničena infrastruktura. Sve to otežava borbu protiv bolesti i sprečavanje njihovog daljeg širenja. S obzirom na trenutnu situaciju, SZO i lokalni zvaničnici apelovali su na međunarodnu zajednicu da pruži podršku DRK-u kako bi se pomoglo u borbi protiv ove epidemije.

U ovoj situaciji, ključno je brzo delovanje i mobilizacija resursa kako bi se sprečilo širenje bolesti i očuvalo zdravlje stanovništva. Epidemije poput ove naglašavaju potrebu za globalnom saradnjom i jačanjem zdravstvenih sistema, posebno u zemljama koje su najviše pogođene. Samo zajedničkim naporima možemo se suočiti sa izazovima koje donosi javno zdravlje u svetu.

Milan Petrović avatar