Unija ozbiljna po pitanju članstva Zapadnog Balkana, šansa neće trajati doveka

Milan Petrović avatar

Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog između Beograda i Prištine Miroslav Lajčak nedavno je istakao važnost procesa pregovora između Kosova i Srbije. On je naglasio da EU ozbiljno shvata članstvo Zapadnog Balkana i da bi zemlje poput Srbije i Kosova trebale iskoristiti tu priliku dok je još otvorena. Lajčak je istakao da su sporazumi postignuti u Briselu i Ohridu pravno obavezujući, te da je sada na stranama da odrede šta tačno znači normalizacija odnosa.

Na panel diskusiji na Dubrovačkom forumu, Lajčak je naglasio da je EU više puta ponovila da su sporazumi postignuti u Briselu i Ohridu pravno obavezujući. Delovi tih sporazuma su postali deo Poglavlja 35, koje predstavlja formalni deo odnosa Srbije i EU. Lajčak je također naglasio da smatra da se trenutno gubi previše vremena na stvari koje nisu toliko važne, umesto da se fokusira na dogovore koji su već postignuti.

Govoreći o Planu rasta za Zapadni Balkan, Lajčak je istakao da su sada otvorena vrata za sve zemlje regiona. On je pozvao države Zapadnog Balkana da iskoriste ovu priliku, ističući da ta vrata neće ostati zauvek otvorena. Lajčak je naglasio da EU trenutno pokazuje veću motivaciju za prijem novih članica sa Zapadnog Balkana nego pre pet godina, te da je sada važno iskoristiti trenutak.

„EU se sprema da primi nove članice sa Zapadnog Balkana, što nije bio slučaj pre pet godina, ali ovaj prozor neće biti otvoren zauvek. Imamo veću motivaciju za naše partnere da iskoriste prednosti tog prozora”, rekao je Miroslav Lajčak. Ovo je jasan znak da EU ozbiljno shvata potencijalno članstvo zemalja Zapadnog Balkana i da bi Srbija i Kosovo trebali da se aktivno angažiraju kako bi iskoristili ovu priliku.

Uključivanje zemalja Zapadnog Balkana u EU ne samo da bi im donijelo ekonomske beneficije, već bi također potaknulo dalji mir i stabilnost na tom području. Integracija ovih zemalja u EU bi im omogućila pristup jedinstvenom tržištu, tehnološkom napretku i investicijama, što bi unaprijedilo njihovo gospodarstvo i društvo u cjelini.

Stoga je važno da zemlje poput Srbije i Kosova aktivno rade na implementaciji sporazuma postignutih u Briselu i Ohridu, kao i da sarađuju sa EU kako bi ostvarile napredak ka članstvu. Ova prilika neće trajati doveka, stoga je važno djelovati brzo i efikasno kako bi se iskoristili trenutni povoljni uslovi za pristupanje EU.

EU je spremna da podrži zemlje Zapadnog Balkana u njihovom putu ka članstvu, ali je na njima da pokažu volju i posvećenost u sprovođenju reformi i postizanju dogovorenih sporazuma. Važnost regiona Zapadnog Balkana ne može biti od strane. Integrisanje ovih zemalja u EU bi bilo korisno i za same zemlje članice EU, jer bi to donijelo veću stabilnost i prosperitet čitavom regionu.

U zaključku, Lajčakove poruke sa Dubrovačkog foruma jasno ukazuju na to da je sada pravo vrijeme za zemlje Zapadnog Balkana da preduzmu korake ka članstvu u EU. Prilika je tu, ali se neće zauvijek čekati. Stoga je važno da zemlje poput Srbije i Kosova iskoriste ovu priliku i pokrenu reforme koje će ih voditi ka EU integraciji. Ova prilika je važna ne samo za njih, već i za čitav region Zapadnog Balkana i EU kao cjelinu.

Milan Petrović avatar