Upotreba fosilnih goriva dostigla novi rekord u 2023. godini

Milan Petrović avatar

Globalna potrošnja fosilnih goriva i emisije energije dosegle su rekordne vrijednosti u 2023. godini, unatoč blagom smanjenju udjela fosilnih goriva u globalnom energetskom miksu tijekom godine. To je istaknuto u izvještaju „Statistički pregled svjetske energije“ objavljenom u četvrtak.

Unatoč povećanju obnovljivih izvora energije, rastuća potražnja za fosilnim gorivima može predstavljati prepreku u prelasku na energiju s nižim emisijama ugljika, što je posebno važno kada globalno zagrijavanje pređe prag od 1,5 stupnjeva Celzijusa, nakon kojeg znanstvenici upozoravaju da će učinci poput porasta temperature, suša i poplava postati ekstremniji.

„Nadamo se da će ovaj izvještaj pomoći vladama, svjetskim liderima i analitičarima da krenu naprijed s jasnim uvidom u izazove koji su pred nama“, rekao je Roman Debar iz konzultantske tvrtke Carnie.

Prošla godina bila je prva godina punog preusmjeravanja ruske energije s Zapada nakon invazije na Ukrajinu 2022. godine, ali i prva godina bez većih ograničenja kretanja uzrokovanih pandemijom COVID-19.

Globalna potrošnja primarne energije dosegnula je rekordnih 620 eksadžula prema izvještaju. Emisije su prvi put prešle 40 metričkih gigatona CO2.

„Iako smo svjedočili novom rekordu u doprinosu obnovljivih izvora energije, rastuća globalna potražnja za energijom znači da udio koji dolazi od fosilnih goriva ostaje gotovo nepromijenjen“, rekao je Simon Virley iz konzultantske tvrtke KPMG.

Izvještaj bilježi promjene u upotrebi fosilnih goriva u različitim regijama. U Europi, udio energije iz fosilnih goriva pao je ispod 70% po prvi put od industrijske revolucije.

„Primjećujemo znakove da potražnja za fosilnim gorivima dostiže vrhunac u naprednim ekonomijama, što je suprotno od ekonomija na globalnom jugu gdje ekonomski razvoj i poboljšanje kvalitete života nastavljaju poticati rast upotrebe fosilnih goriva“, rekao je izvršni direktor Instituta za energetiku Nik Vejt.

Institut za energetiku, u suradnji s konzultantskim tvrtkama KPMG i Carnie, objavio je godišnji izvještaj za 2023. godinu, preuzimajući tu odgovornost od BP-a koji je bio autor izvještaja od 1950-ih godina, mjereći za energetske stručnjake.

Fosilna goriva su gotovo u potpunosti odgovorna za rast potražnje u Indiji 2023. godine, dok je u Kini upotreba fosilnih goriva porasla za 6%, dosegnuvši novi maksimum. Međutim, Kina je također bila odgovorna za više od polovice globalnog prirasta u proizvodnji obnovljive energije prošle godine.

„Zapanjujuće je što Kina dodaje više obnovljivih izvora energije nego cijeli ostatak svijeta zajedno“, rekao je novinarima Virley iz KPMG-a.

U zaključku, iako postoje pomaci u pravcu obnovljive energije, potražnja za fosilnim gorivima i dalje ostaje visoka, posebno u nekim dijelovima svijeta. Potrebno je više raditi kako bi se postigli ciljevi smanjenja emisija stakleničkih plinova i prelaska na održivije izvore energije kako bismo smanjili utjecaj klimatskih promjena.

Milan Petrović avatar