U posljednjih nekoliko godina, društvene mreže poput Facebooka, Instagrama i WhatsAppa postale su neizostavan dio svakodnevnog života mnogih ljudi. Međutim, nedavne promjene politike privatnosti kompanije Meta, koja stoji iza ovih platformi, izazvale su zabrinutost u Agenciji za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini.
Prema informacijama iz Agencije, Meta je nedavno promijenila politiku privatnosti za svoje korisnike, a da pri tome nije obavijestila korisnike u Bosni i Hercegovini, kao ni u nekim drugim zemljama u regiji koje nisu članice Evropske unije. Promjene se odnose na obradu i korištenje svih podataka korisnika za razvoj vještačke inteligencije, a korisnicima iz BiH nije data mogućnost odbijanja takve uporabe podataka.
Institucije nadležne za zaštitu ličnih podataka suočavaju se s problemom jer Meta nije imenovala predstavnike sa kojima bi institucije mogle surađivati. Agencija je zatražila podatke o predstavnicima kompanije Meta kako bi se uspostavio kontakt povodom ovog pitanja, ali odgovor još nije stigao.
Očekuje se da će se predstavnici kompanije Meta uskoro obratiti Agenciji kako bi se riješio problem informisanja bh. građana o obradi podataka koju kompanija sprovodi i kako bi se osigurala jednaka prava na zaštitu ličnih podataka i privatnosti kao što to imaju građani EU.
S obzirom na to da su društvene mreže postale nezaobilazan dio svakodnevnog života, važno je da korisnici budu svjesni kako se njihovi lični podaci koriste i da imaju mogućnost da se suprotstave takvoj upotrebi ako to žele. Stoga je važno da kompanije kao što je Meta transparentno informišu korisnike o promjenama u politici privatnosti i omoguće im da zaštite svoje lične podatke na najbolji mogući način.
U svijetu u kojem su lični podaci postali roba, važno je da se korisnici informišu o svojim pravima i mogućnostima kako bi zaštitili svoju privatnost. Agencija za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini ima važnu ulogu u ovom procesu i nastoji osigurati da se lični podaci građana štite na odgovarajući način.
Na kraju, važno je da korisnici društvenih mreža budu proaktivni u zaštiti svojih ličnih podataka i da se informišu o pravima koja imaju u vezi sa tim. Kompanije poput Meta trebaju preuzeti odgovornost za transparentno informisanje korisnika o promjenama u politici privatnosti i omogućiti im da donesu informirane odluke o tome kako se njihovi lični podaci koriste.
U današnjem digitalnom dobu, gdje se sve više ličnih podataka razmjenjuje putem društvenih mreža i drugih online platformi, važno je da se prepozna važnost zaštite privatnosti korisnika i da se poduzmu odgovarajuće mjere kako bi se osiguralo da se lični podaci koriste na siguran i odgovoran način. Agencija za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini nastavlja raditi na ovoj važnoj temi i osiguravati da se prava korisnika poštuju i štite na najbolji mogući način.