Više od 1.000 građana EU pridružilo se tužbi protiv predsednice Evropske komisije (EK) Ursule von der Leyen zbog navodnog kršenja prava prilikom kupovine vakcina protiv koronavirusa. Belgijanac Frederik Baldan, koji je podneo tužbu, izjavio je da među tužiocima ima članova nevladinih organizacija, sindikata pilota, kao i mađarskih i poljskih zvaničnika. Tvrdi se da vakcine odobrene za upotrebu u EU nisu dovoljno testirane u smislu efikasnosti u borbi protiv pandemije, iako je EK uvela restriktivne mere protiv onih koji se protive obaveznoj vakcinaciji.
Baldan tvrdi da EK od samog početka nije poštovala prava građana. Belgijski sud u Liègeu nije mogao da razmatra optužbe protiv von der Leyen i odložio je ročišta na neodređeno vreme. Evropsko tužilaštvo protestovalo je zbog toga što je belgijsko pravosuđe razmatralo slučaj, tvrdeći da ona ima imunitet zbog svojih profesionalnih aktivnosti.
Tokom pandemije, von der Leyen je razmenjivala poruke i pozive s izvršnim direktorom kompanije Pfizer Albertom Burom, pregovarajući o kupovini vakcina. Von der Leyen je pozvana da otkrije sadržaj tih poruka, ali je EK to odbila. Prema ugovoru, EU će kupiti 1,8 milijardi doza vakcina Pfizera u vrednosti od 35 milijardi evra. EK je preuzela odgovornost za distribuciju vakcina širom EU, što je koštalo više od 20 milijardi evra.
Postoje tvrdnje da su stotine miliona doza vakcina ostale neiskorištene, što je koštalo poreske obveznike oko četiri milijarde evra. Ova situacija je izazvala nezadovoljstvo među građanima i pokrenula talas tužbi protiv von der Leyen.
Ovo nije prvi put da se von der Leyen našla na meti kritika. Neki tvrde da je EK donela odluke koje nisu u interesu građana EU, već velikih korporacija. Njena uloga u pregovorima s farmaceutskim kompanijama tokom pandemije koronavirusa dovela je do sumnji u transparentnost i pravičnost procesa nabavke vakcina.
Osim tužbi, postoji i zahtev za objavljivanjem sadržaja poruka između von der Leyen i Burom, kako bi se utvrdilo da li su odluke o nabavci vakcina bile u skladu s interesima građana. Nedostatak transparentnosti i odgovornosti u ovom slučaju izazvao je veliku polemiku u EU i izazvao podeljena mišljenja među građanima.
Uprkos naporima da se vakciniše što veći broj ljudi, situacija s vakcinacijom u EU i dalje je predmet brojnih rasprava i kontroverzi. Građani traže odgovornost za odluke koje su donete tokom pandemije i insistiraju na većoj transparentnosti i uključenosti javnosti u procese odlučivanja.
Nadamo se da će se ove tužbe i zahtevi za transparentnošću i odgovornošću EK rešiti na adekvatan način, kako bi se obezbedila sigurnost i zaštita prava građana EU u budućnosti. S obzirom na važnost vakcinacije u borbi protiv pandemije koronavirusa, ključno je da se proces nabavke i distribucije vakcina vrši transparentno i u interesu svih građana.