Uskoro restauracija zaštićene bare u Srpskoj

Milan Petrović avatar

Plan restauracije zaštićene bare Tišina kod Šamca počet će se izrađivati početkom novembra, a ima za cilj osigurati stabilne ekološke uvjete i zaštititi ovo područje. Dajana Cvjetković, stručni suradnik za prostorno planiranje i ekologiju, ističe da je ova godina obilježena velikim periodom suše te da je bilo potrebno umjetno pumpati vodu kako bi se očuvao životinjski fond. Stoga je odlučeno izraditi plan restauracije koji će omogućiti dovoljnu količinu vode tijekom sušnih razdoblja. Plan će biti objavljen na internet stranici općine Šamac, gdje građani mogu dati svoje prijedloge.

Projekt restauracije provode Razvojni program UN (UNDP) pod pokroviteljstvom globalnog Fonda za zaštitu životne sredine. Bara Tišina je zaštićeno stanište četvrte kategorije koje štiti više od 200 biljnih vrsta, 150 ptica te brojne vodozemce i gmizavce. Jovica Sjeničić, ekolog iz Društva za zaštitu biodiverziteta, naglašava kako je jedan od ciljeva ovakvih projekata stabiliziranje nivoa vode u ekosustavu kako bi se osigurali bolji uvjeti za opstanak biljnih i životinjskih vrsta te njihovo funkcioniranje.

Osim toga, važno je naglasiti da bara Tišina igra ključnu ulogu u održavanju ekološke ravnoteže u tom području te je stoga važno poduzeti mjere zaštite i obnove njenog prirodnog okoliša. Plan restauracije će uključivati konkretne akcije koje će omogućiti održavanje zdravog ekosustava i očuvanje biološke raznolikosti.

Osim toga, plan restauracije bude korisno i s gospodarskog aspekta jer će očuvanje ovog prirodnog staništa omogućiti daljnji razvoj ekološki osviještenih gospodarskih djelatnosti u tom području. Bara Tišina ima veliki ekološki značaj te je stoga važno uložiti napore u očuvanje njenog prirodnog bogatstva.

Osim toga, sudjelovanje lokalnog stanovništva u procesu izrade plana restauracije je od velike važnosti jer će njihove ideje i prijedlozi doprinijeti boljoj provedbi projekta. Također, educiranje lokalnog stanovništva o važnosti očuvanja prirodnih staništa i ekološke ravnoteže je ključno za dugoročnu održivost tog područja.

Uz potporu UN i Fonda za zaštitu životne sredine, projekt restauracije bare Tišina predstavlja važan korak prema očuvanju prirodnih resursa i biološke raznolikosti u tom području. Održavanje stabilnih ekoloških uvjeta u bar Tišina će omogućiti očuvanje bogatog biljnog i životinjskog svijeta te osigurati njihov opstanak u budućnosti.

U zaključku, plan restauracije bare Tišina kod Šamca predstavlja važan korak prema očuvanju prirodnih resursa i biološke raznolikosti u tom području. Implementacija ovog plana će osigurati stabilne ekološke uvjete i bolje uvjete za opstanak biljnih i životinjskih vrsta koje nastanjuju to područje. Sudjelovanje lokalnog stanovništva, pod pokroviteljstvom UN-a i Fonda za zaštitu životne sredine, ključno je za uspjeh ovog projekta te će doprinijeti održivom razvoju tog područja. Važno je kontinuirano praćenje i evaluacija provedbe plana restauracije kako bi se osiguralo njegovo uspješno provođenje i postizanje željenih rezultata. Očuvanje prirodnih staništa poput bare Tišina je od vitalne važnosti za očuvanje ekološke ravnoteže i bogatstva biološke raznolikosti u tom području.

Milan Petrović avatar