U poslednjih petnaest godina, digitalizacija u Srbiji postala je tema o kojoj se sve više raspravlja, ali mnogi su ostali na osnovnoj upotrebi tehnologije. Ivan Minić, preduzetnik i autor podkasta „Pojačalo“, govorio je o ovoj temi na konferenciji DIDS 2025, ističući kako je važno razumeti problem pre nego što se pređe na rešenja koja tehnologija može pružiti. On je predstavio primere domaćih firmi koje su uspešno implementirale inovacije u različitim industrijama, naglašavajući da svaka uspešna priča počinje razumevanjem specifičnih izazova.
Jedan od primera je firma „Bitgear“, koja se bavi razvojem pametnih rešenja za razne industrije. Njihov IoT uređaj, nazvan IO-Guard, koristi se za zaštitu šahtova i sprečavanje krađe poklopaca i kablova, problema s kojim se suočavaju brojna komunalna preduzeća. Kroz implementaciju LoRa mreže, „Bitgear“ je omogućio da se šahtovi neprekidno prate, a svaki neovlašćeni pokušaj otvaranja šahta automatski se beleži i obaveštava nadležene. Ovo je odličan primer kako tehnologija može rešiti konkretne probleme u zajednici.
Na sličan način, Milena Živanović je osnovala brend „Tibba“ kako bi pružila udobnu i modernu odeću za trudnice. Sa 53 proizvoda u ponudi, uključujući i specijalizovane komade za dojenje, „Tibba“ je postala popularna zahvaljujući društvenim mrežama, gde Milena komunicira sa svojim kupcima u vreme kada im je to najpogodnije. Otvorila je fizičku prodavnicu u Beogradu i veb-sajt, čime je dodatno unapredila poslovanje.
Tijana Mirkajlović, još jedna preduzetnica, osnovala je firmu „Radoznali vrabac“ koja se bavi proizvodnjom personalizovanih knjiga za decu. Inspirisana željom da svom bratancu pokloni jedinstvenu uspomenu, Tijana i njen suprug su stvorili platformu koja omogućava roditeljima da kreiraju knjige sa likovima koji liče na njihovu decu. Da bi olakšali proces, investirali su u digitalni štampač, što im je omogućilo da samostalno štampaju svoje knjige i time postanu nezavisni od štamparija.
Ove priče ilustriraju potencijal srpskih preduzetnika da koriste inovacije i tehnologiju kako bi rešavali stvarne probleme. Uz pravi pristup i razumevanje tržišnih potreba, digitalna transformacija može postati stvarnost koja će unaprediti različite aspekte poslovanja i života građana. Minić je podsetio da je ključ uspeha u prepoznavanju problema i pronalaženju načina kako tehnologija može doprineti njihovom rešenju, što je put ka uspešnoj digitalizaciji u Srbiji.