USVOJENA ANTIRUSKA REZOLUCIJA U GS UN: Amerika bila protiv, ovo su rezultati glasanja

Milan Petrović avatar

Generalna skupština UN usvojila je antirusku rezoluciju o Ukrajini, koju su podneli Kijev i nekoliko zapadnih zemalja. Ova rezolucija je rezultat dugotrajnog sukoba koji traje od 2014. godine, kada je Rusija anektirala Krim, a sukobi na istoku Ukrajine su se intenzivirali. Rezolucija poziva na prekid neprijateljstava i povlačenje ruskih snaga iz Ukrajine, kao i na poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine.

U ovom trenutku, sukob u Ukrajini je izazvao značajne humanitarne krize, sa milionima interno raseljenih lica i stotinama hiljada ljudi u potrebi za hitnom pomoći. Generalna skupština UN je izrazila zabrinutost zbog humanitarne situacije i pozvala sve strane da osiguraju zaštitu civila i pristup humanitarnoj pomoći.

Osim toga, rezolucija je naglasila potrebu za mirnim rešenjem sukoba i dijalogom između strana. Mnoge zemlje, uključujući Sjedinjene Američke Države, Veliku Britaniju i članice Evropske unije, podržale su ovu rezoluciju kao način da se pokaže solidarnost s Ukrajinom i osudi ruska agresija.

Rusija, s druge strane, odbacila je ovu rezoluciju kao politički motivisanu i nelegitimnu. Moskva tvrdi da je rezolucija jednostrana i da ne uzima u obzir kompleksnost situacije na terenu. Ruski zvaničnici su ukazali na to da su mnogi od sukoba rezultat unutrašnjih problema Ukrajine, a ne isključivo ruskih akcija.

Ova rezolucija je samo jedan u nizu međunarodnih pokušaja da se reši kriza u Ukrajini. Prethodnih godina bilo je više sastanaka i mirovnih pregovora, uključujući i Minski sporazum, koji je postavio temelje za prekid vatre i političko rešenje, ali su ti pregovori često propadali.

Zemlje članice UN su takođe zabrinute zbog mogućih posledica ovog sukoba na međunarodnu bezbednost. Situacija se može odraziti na odnose između Zapada i Rusije, koji su se značajno pogoršali. Mnogi analitičari sugerišu da bi nastavak ovakvih sukoba mogao dovesti do povećane tenzije u regionu i dalje.

Situacija u Ukrajini takođe ima ekonomske reperkusije. Kroz sankcije koje su zapadne zemlje uvele Rusiji, globalna ekonomija je pogođena, a to se posebno odnosi na energetski sektor, jer je Rusija jedan od najvećih izvoznika nafte i gasa. Ove sankcije su uticale na cene energenata širom sveta i izazvale inflaciju u mnogim zemljama.

Osim ekonomskih posledica, ovaj sukob je i dalje izazov za međunarodne odnose. Pitanje Ukrajine je postalo centralno u debati o bezbednosti u Evropi, a mnoge zemlje smatraju da je neophodno da se pronađe održivo i trajno rešenje kako bi se sprečila dalja eskalacija sukoba.

Međunarodna zajednica se suočava s dilemom kako da reaguje na ruske akcije u Ukrajini. Dok su mnoge zapadne zemlje spremne da pruže vojnu i humanitarnu pomoć Ukrajini, postoji i strah od mogućeg širenja sukoba, što bi moglo dovesti do većih ratnih sukoba u regionu.

U svetlu ovih događaja, Generalna skupština UN nastavlja da igra ključnu ulogu u formiranju međunarodnog odgovora na krizu u Ukrajini. Ova rezolucija je samo jedan od koraka ka pokušaju da se osigura mir i stabilnost u regionu, ali pravi izazov ostaje kako prevazići duboke podele koje su se stvorile zbog ovog sukoba.

S obzirom na trenutnu situaciju, važno je da međunarodna zajednica nastavi da radi na mirnom rešenju, koje bi obezbedilo dugoročni mir u Ukrajini i pomoglo u rekonstrukciji zemlje nakon sukoba. Potrebno je vreme, dijalog i kompromis kako bi se postigla održiva rešenja koja će zadovoljiti sve strane uključene u ovaj kompleksan sukob.

Milan Petrović avatar