Prema izvješću Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd (GZJZ), vodeći faktori rizika za utapanje su uzrast, spol i pristup vodenoj površini. Utapanje je glavni uzrok smrti djece do pet godina i jedan od vodećih uzroka smrti u svim ostalim uzrasnim skupinama. Muškarci su u većem riziku od utapanja, s dvostruko većom stopom smrtnosti u odnosu na žene. Češće se upućuju u bolničko liječenje s težim posljedicama nefatalnih utapanja.
Česte aktivnosti rizičnog ponašanja poput plivanja izvan označenih zona, konzumiranja alkohola prije plivanja i vožnje čamcem povećavaju rizik od utapanja. Osobe sa zanimanjima koja ih često izlažu vodenim površinama, poput komercijalnih ribolovaca, također su u povećanom riziku.
Mjere prevencije u zajednici uključuju postavljanje barijera za kontrolu pristupa vodi, podučavanje osnovnih plivačkih vještina djeci, efikasne politike i zakone vezane uz sigurnost u vodi te upravljanje rizicima od poplava. Također, pridržavanjem nekih jednostavnih savjeta poput izbjegavanja konzumiranja alkohola prije plivanja, polaganog ulaska u vodu i poznavanja vlastitih sposobnosti, svatko može smanjiti rizik od utapanja.
Plivanje u otvorenim vodama zahtijeva veći oprez zbog mutne vode, neravnog dna i iznenadnih prelaza u dubinu, dok je važno prepoznati znakove utapanja poput nemogućnosti fokusiranja pogleda ili neuspješnih pokušaja plivanja. Prepoznajući ove znakove i pridržavajući se preporučenih mjera sigurnosti, boravak pored vode može biti siguran i ugodan.
Nažalost, instinktivni odgovor na utapanje često je tih i bez buke. Osobe koje se utapaju ne mogu pozivati pomoć jer im je fiziologija onemogućena disanjem kada se bore za održavanje na površini. Prepoznavanje znakova utapanja i pružanje pomoći u miran način može spasiti živote. Kroz edukaciju o sigurnom ponašanju u vodi, svi možemo doprinijeti smanjenju rizika od utapanja i očuvanju sigurnosti na vodi.