Rat u Ukrajini, koji je započeo 24. februara 2022, obeležava svoju treću godišnjicu, a tim povodom Evropska unija je uvela novi, šesnaesti paket sankcija Ruskoj Federaciji. U ovom paketu sankcija našao se i legendarni ruski sportista, Nikita Nagorni, koji je poznat kao olimpijski šampion u gimnastici. Ove sankcije su deo šire strategije EU da odgovori na ruske vojne akcije u Ukrajini i da dodatno oslabiti ekonomske i vojne kapacitete Rusije.
Od početka sukoba, Rusija se suočila s brojnim sankcijama koje su uticale na različite aspekte njenog društva, uključujući sport. Ruski sportisti su isključeni iz mnogih međunarodnih takmičenja, a oni koji su imali priliku da učestvuju morali su nastupati pod neutralnom zastavom, bez nacionalnih obeležja. Ove restrikcije su izazvale brojne diskusije među sportistima, a Nagorni je bio jedan od onih koji su se protivili takvim uslovima.
Kada je postalo jasno da će Rusi biti podložni sličnim pravilima na Olimpijadi u Parizu, Nagorni je odlučio da ne učestvuje. On je izrazio svoje nezadovoljstvo tim uslovima i naglasio da neće pristati na njih. Njegova odluka da se kolektivno ne odazovu na Igre u Parizu bila je snažna poruka svetskim sportskim autoritetima i odraz patriotizma.
Nagorni je, govoreći o situaciji, naglasio da je važno razumevanje i poštovanje prema sportistima koji odluče da učestvuju na Olimpijadi, ali je i dalje ostao pri svom stavu da bi radije ostao kod kuće nego nastupao bez svog nacionalnog identiteta. Njegovo izražavanje podrške patriotizmu i deci koja su deportovana iz Ukrajine, kao i šefovanje patriotskom udruženju „Mlada armija“, doprinelo je njegovoj momentalnoj popularnosti među ruskim građanima, ali i sankcijama koje su usledile.
Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija su ga ranije sankcionisale zbog njegovih izjava i aktivnosti koje su se smatrale podržavanjem vojne akcije u Ukrajini, a sada je i Evropska unija dodala svoje sankcije. Nagornom se prebacuje da podržava akcije koje ugrožavaju teritorijalni integritet Ukrajine, što je dodatno pojačalo tenzije između Rusije i Zapada.
Pored Nagornog, sankcije su obuhvatile i svetski poznatog šahistu Sergeja Karjakina, koji je takođe bio na meti kritika zbog svojih političkih stavova i aktivnosti. Karjakin, koji je nekada bio reprezentativac Ukrajine, a sada predstavlja Rusiju, optužen je za zloupotrebu svog statusa i podršku aktima koji su protivni međunarodnim normama.
U međuvremenu, šesnaesti paket sankcija EU obuhvata brojne ekonomske restrikcije koje se odnose na ključne sektore ruske ekonomije. Ove sankcije se fokusiraju na „flotu iz senke“, finansijske mreže i dodatna ograničenja na uvoz primarnog aluminijuma iz Rusije. Visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku, Kaja Kalas, istakla je da sankcije ne ciljaju samo na rusku flotu, već i na sve one koji podržavaju neprihvatljive aktivnosti.
Sankcije su uvedene i za 48 pojedinaca i 35 entiteta za koje se tvrdi da su odgovorni za aktivnosti koje podrivaju suverenitet Ukrajine. Takođe, proširena je lista brodova koji su pod sankcijama, a takođe su uvedena i dodatna ograničenja na izvoz i trgovinu u sektoru odbrane i tehnologije.
Ove nove mere su deo šireg plana EU da oslabiti vojnu moć Rusije i smanje njen uticaj u regionu, posebno u kontekstu sukoba u Ukrajini. Kalas je naglasila da ove sankcije predstavljaju najopsežnije mere koje su do sada preduzete i da imaju za cilj da dodatno osakate vojni aparat Rusije.
Ukupno gledano, situacija se čini sve napetijom, a međunarodna zajednica nastavlja da se suočava sa izazovima koje donosi rat u Ukrajini. Sankcije, iako su usmerene prema Rusiji, imaju duboke posledice i po sportiste koji se suočavaju s teškim odlukama o svojoj budućnosti na globalnoj sportskoj sceni.