Kanadska vlada donijela je odluku da uvede carinu od 100% na uvoz kineskih električnih vozila, slično kao što su i Sjedinjene Američke Države već učinile. Pored toga, najavljena je carina od 25% na uvoz čelika i aluminijuma iz Kine, a nove tarife će biti primenjene od 1. oktobra ove godine.
Premijer Džastin Trudo istakao je da Kanada mora djelovati kako bi se suprotstavila kineskoj politici podrške proizvodnji ogromnih kapaciteta. Nije precizirao da li će tarife biti primenjene i na automobile kompanije Tesla, čije su akcije nakon ovog saopštenja puhle za više od tri odsto. On je naglasio važnost saradnje sa drugim ekonomijama širom sveta, te je najavio moguće kaznene mjere poput carina na čipove i solarne ćelije, ali nije otkrio detalje.
Ova odluka kanadske vlade dolazi kao odgovor na poteze Kine koje se smatraju nepravednima u trgovinskoj politici. Neki analitičari smatraju da je ovo korak ka jačanju pozicije Kanade u globalnoj trgovini, dok drugi upozoravaju na moguće negativne posljedice po domaću ekonomiju.
Kanada i Kina su dva značajna trgovinska partnera s dugom istorijom saradnje. Međutim, u posljednjih nekoliko godina došlo je do zaoštravanja odnosa između ove dvije zemlje zbog različitih trgovinskih sporova. Kanadski zvaničnici su izrazili zabrinutost zbog kineskih subvencija proizvodnji i izvozu električnih vozila, te su odlučili da preduzmu ove korake kako bi zaštitili domaću industriju.
Uvođenje novih tarifa može imati različite posljedice po ekonomiju Kanade. Sa jedne strane, ovo može zaštititi domaće proizvođače od nepoštene konkurencije i ojačati njihov položaj na tržištu. Sa druge strane, moguće je da će kineska vlada odgovoriti recipročnim merama, što bi moglo dovesti do daljeg zaoštravanja trgovinskih odnosa između ove dvije zemlje.
Očekuje se da će ova odluka kanadske vlade imati šire posljedice na globalnu trgovinu. Mnoge zemlje su već suočene sa rastućim trgovinskim tenzijama i mogućnostima za uvođenje novih tarifa, te je važno pratiti razvoj situacije u ovom kontekstu.
Kanada je članica Svjetske trgovinske organizacije (WTO) i pridržava se međunarodnih trgovinskih pravila. Očekuje se da će kanadska vlada blisko sarađivati sa ostalim članicama WTO i drugim relevantnim institucijama kako bi osigurala da nova tarifa bude u skladu sa međunarodnim propisima.
Uvođenje carina na uvoz kineskih električnih vozila i čelika i aluminijuma iz Kine dolazi u trenutku kada se trgovinski odnosi između Kine i Sjedinjenih Američkih Država također nalaze pod pritiskom. Ove odluke mogu dodatno komplikovati već napetu situaciju na globalnom tržištu i mogu imati šire posljedice na svjetsku ekonomiju.
Kanadska vlada je najavila da će nastaviti pratiti razvoj situacije i preduzimati odgovarajuće mjere kako bi zaštitila interese svoje privrede. Očekuje se da će se ova tema nalaziti visoko na agendi kanadskih zvaničnika i da će se nastaviti raspravljati o mogućim scenarijima za dalje postupke.
U zaključku, odluka kanadske vlade da uvede carine na uvoz kineskih električnih vozila i čelika i aluminijuma iz Kine predstavlja važan korak u zaštiti interesa domaće industrije. Međutim, ova odluka može imati i šire posljedice na globalnu trgovinu i odnose među državama, te je važno pratiti dalji razvoj situacije i moguće reakcije drugih zemalja na ovaj potez.