Uvodi takse od 25 odsto na inostrane automobile, a u planu su i za farmaceutske proizvode

Milan Petrović avatar

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Tramp, nedavno je najavio uvođenje carine od 25 odsto na sve automobile koji nisu proizvedeni u SAD. Ova odluka je deo šire strategije njegove administracije usmerene na jačanje domaće industrije i smanjenje uvoza stranih automobila. Tramp je istakao da će automobili proizvedeni u Americi biti oslobođeni carina, što ukazuje na njegovu nameru da podstakne lokalnu proizvodnju.

U izjavama koje je Tramp dao, naglasio je da su ove carine trajne, što znači da će uticati na dugoročne trgovinske odnose SAD-a sa drugim zemljama. On je takođe ukazao na to da Ilon Mask, vlasnik kompanije Tesla, nikada nije tražio izuzeće od carina, što implicira da bi Tesla mogla biti neutralna u ovoj situaciji. Ova izjava može se shvatiti kao pokušaj da se umire strahovi o potencijalnim negativnim efektima na američku auto-industriju, koja se suočava sa sve većom konkurencijom iz inostranstva.

Tramp je najavio da bi moglo doći do zvaničnog uvođenja ovih carina već ove nedelje, što dodatno pokazuje njegovu odlučnost da brzo deluje. Njegova administracija radi na velikom paketu „recipročnih carina“, koji bi mogao da utiče na brojne zemlje, a prvi koraci se očekuju 2. aprila. Ovaj paket carina se ne odnosi samo na automobile, već i na druge proizvode, uključujući farmaceutske proizvode, o čemu je Tramp takođe govorio. On je naglasio da će u bliskoj budućnosti objaviti više informacija o carinama koje se planiraju za farmaceutsku industriju.

Ova najava dolazi u vreme kada su trgovinski odnosi SAD-a i drugih zemalja, uključujući Kinu i Evropsku uniju, već napeti. Trampova administracija je poznata po svojoj sklonosti ka protekcionizmu, a ove carine su samo jedan od načina na koji pokušava da zaštiti domaće proizvođače. Mnogi analitičari se pitaju kako će ove carine uticati na cene automobila u SAD-u, kao i na potražnju za stranim automobilima.

Uvođenje carina može dovesti do povećanja cena automobila, što bi moglo uticati na potrošače koji traže pristupačne opcije. Naime, ukoliko carine budu primenjene, proizvođači automobila bi mogli biti primorani da podignu cene svojih vozila kako bi kompenzovali dodatne troškove. To bi moglo dovesti do smanjenja prodaje stranih automobila u SAD-u, ali i povećanja prodaje domaćih marki.

Osim ekonomskih implikacija, ova odluka može imati i političke posledice. Tramp se suočava sa kritikom zbog svog trgovinskog pristupa, a uvođenje carina može dodatno polarizovati javnost. Njegovi pristalice vide ove mere kao korake ka jačanju američke ekonomije, dok kritičari smatraju da bi mogle izazvati uzvraćajuće mere od strane drugih zemalja, što bi moglo dodatno pogoršati trgovinske napetosti.

Takođe, postoje i zabrinutosti u vezi sa mogućim posljedicama po globalno snabdevanje i proizvodnju automobila. Mnogi proizvođači automobila koriste globalne lance snabdevanja kako bi smanjili troškove proizvodnje, a uvođenje carina može poremetiti te lance i dovesti do povećanja troškova za sve učesnike. Ovo bi moglo dovesti do smanjenja proizvodnje i otpusta radnika u nekim slučajevima.

U svakom slučaju, Trampove najave o carinama na automobile otvaraju širok spektar pitanja o budućnosti američke auto-industrije, trgovinskim odnosima i ekonomiji u celini. Kako se situacija razvija, biće važno pratiti reakcije drugih zemalja i tržišta, kao i potencijalne posledice po potrošače i industriju. Trampova administracija će morati da balansira između zaštite domaće proizvodnje i očuvanja stabilnosti na globalnom tržištu.

Milan Petrović avatar