U Mirijevu, muškarac u alkoholisanom stanju nožem je povredio ženu, njih dvoje su emotivni partneri. Muškarac je ženu ubo u leđa, odnosno u predelu lopatice, zbog čega je prevezena u Urgentni centar na dalju dijagnostiku. Motiv sukoba za sada nije poznat, a nasilnik je uhapšen. Ovo je samo jedan od mnogih slučajeva nasilja u porodici koji se dešavaju širom zemlje.
Nasilje u porodici je ozbiljan problem u društvu, sa ozbiljnim posledicama po žrtve. Prema istraživanjima, u Srbiji je svaka treća žena doživela neki oblik nasilja u porodici, dok je svaki deseti muškarac žrtva istog. Ovi brojevi su alarmantni i ukazuju na potrebu za jačom podrškom žrtvama i efikasnijim merama za sprečavanje nasilja.
Nasilje u porodici može imati različite oblike, uključujući fizičko, emocionalno, seksualno i ekonomsko nasilje. Fizičko nasilje je najčešći oblik nasilja koji se javlja u porodičnom okruženju, kao što je slučaj u Mirijevu gde je muškarac nožem povredio ženu. Emocionalno nasilje, poput ponižavanja, vređanja i kontrole, takođe može imati dugotrajne posledice po žrtve.
Važno je da žrtve nasilja u porodici znaju da imaju podršku društva i institucija. Postoje različite organizacije i institucije koje pružaju pomoć žrtvama nasilja, kao što su sigurne kuće, telefonske linije za pomoć, centri za socijalni rad i policija. Važno je da žrtve znaju da nisu same i da imaju pravo da traže pomoć i zaštitu.
Međutim, važno je i raditi na prevenciji nasilja u porodici, kako bi se sprečili ovakvi slučajevi. Prevencija nasilja u porodici podrazumeva edukaciju o rodnoj ravnopravnosti, promociju nenasilnog ponašanja i osnaživanje žrtava. Takođe je važno raditi na promeni društvenih normi i stavova prema nasilju, kako bi se stvorilo okruženje u kojem je nasilje neprihvatljivo.
U Srbiji postoji Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, koji pruža zakonski okvir za zaštitu žrtava i kažnjavanje nasilnika. Međutim, važno je da se ovaj zakon primenjuje efikasno i da žrtve imaju pristup pravdi i zaštiti. Takođe je važno raditi na edukaciji institucija i profesionalaca koji se bave nasiljem u porodici, kako bi pružili adekvatnu podršku žrtvama.
Nasilje u porodici nije privatna stvar, već društveni problem koji zahteva kolektivni odgovor. Važno je da se kao društvo aktivno angažujemo u borbi protiv nasilja u porodici i da podržimo žrtve. Samo zajedno možemo stvoriti sigurno okruženje za sve članove porodice.
U slučajevima poput onog u Mirijevu, važno je da žrtve znaju da imaju podršku i da imaju pravo da traže pomoć. Nasilje u porodici nije nešto što treba trpeti ili zanemariti, već se mora reagovati i pružiti pomoć žrtvama. Nasilje u porodici može imati dugotrajne posledice po žrtve, ali uz podršku i pomoć mogu da se oporave i izbore sa traumom.
Nasilje u porodici je ozbiljan problem koji zahteva ozbiljan odgovor. Važno je da kao društvo prepoznamo ovaj problem i radimo na njegovom rešavanju. Svaka žrtva nasilja zaslužuje podršku i zaštitu, i zajedno možemo stvoriti sigurno okruženje za sve članove porodice. Nasilje u porodici ne sme biti tolerisano, već se mora aktivno raditi na njegovom sprečavanju i suzbijanju.