Vašington koristi pravila iz Hladnog rata kako bi sprečio Peking da stigne do čipova

Milan Petrović avatar

SAD planiraju proširenje pravila iz doba Hladnog rata kako bi sprečile Kinu da dođe do specijalnih mašina za proizvodnju čipova i vrhunskih čipova iz zemalja poput Izraela, Singapura, Malezije i Tajvana. Plan je da se proširi pokrivanje Pravila o direktnim stranim proizvodima (FDPR), uvedenog 1959. godine radi kontrole trgovine američkim tehnologijama. Američki saveznici koji proizvode čipove i mašine za proizvodnju čipova, poput Japana, Holandije i Južne Koreje, neće biti pogođeni promenom pravila.

Bajdenova administracija će koristiti FDPR kako bi sprečila Kinu da dođe do čipova sa visokopropusnom memorijom (HBM) proizvedenim od strane kompanija poput „SK Hiniks“ i „Samsung elektroniks“, kao i opreme za proizvodnju takvih čipova. Novo pravilo će blokirati isporuke HBM2 čipova, kao i naprednijih verzija poput HBM3 i HBM3E, koje se koriste kao akceleratori veštačke inteligencije.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je da ova akcija SAD neće zaustaviti Kinezi u njihovom razvoju, već ih samo učiniti još odlučnijima i sposobnijima u jačanju sopstvene tehnološke moći. Lin Đian, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova, pozvao je relevantne zemlje da se odupru prinudi i podrže pravičan i otvoren međunarodni trgovinski poredak kako bi zaštitile svoje dugoročne interese.

SAD planiraju dodati oko 120 entiteta na svoju listu za restrikciju trgovine, uključujući proizvođače čipova i njihove dobavljače hardvera i softvera. Ove akcije imaju za cilj zaustavljanje Kine da dođe do napredne tehnologije i ojača svoju poziciju u svetu tehnologije i inovacija.

Ukupno, ova odluka SAD-a ima za cilj da ograniči pristup Kine naprednoj tehnologiji i da zaštiti američku tehnološku nadmoć u svetu. Kako će Kina odgovoriti na ove akcije ostaje da se vidi, ali je sigurno da će ova situacija dodatno zaoštriti odnose između dve supersile na polju tehnologije i trgovine.

Milan Petrović avatar