Vatra zahvatila suvu travu i rastinje (FOTO)

Milan Petrović avatar

Pripadnici Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova uspješno su lokalizirali požar koji je danas popodne izbio u novosadskom naselju Klisa. Požar je zahvatio suhu travu i nisko raslinje na površini od otprilike 400 ari, a nema izvještaja o povrijeđenim osobama ili ugroženim objektima.

Na području od oko 2 hektara, gorjelo je kompostište JP Gradsko Zelenilo, koje je sadržavalo velike količine otpadnog drveta, granja, debla i panjeva. U intervenciji su sudjelovali pripadnici VSJ Novi Sad, Temerin i Srbobran, 18 vatrogasaca-spasilaca sa 9 vozila, DVD „Petrovaradin“, 7 članova sa 1 vozilom, DVD „Laza Kostić“ 2 člana sa 1 vozilom, JKP „Čistoća“ Novi Sad, 1 vozilo sa 1 radnikom, JKP „Čistoća“ Novi Sad, 1 radna mašina – ULT sa 1 radnikom, JKP „Vodovod“ Novi Sad, 1 vozilo sa 1 radnikom, JKP „Gradsko zelenilo“ Novi Sad, 1 vozilo sa 2 radnika, IVJ „NIS – Rafinerija Novi Sad“ sa 2 vatrogasca sa 1 vozilom.

Intervencija je još uvijek u tijeku, a brza reakcija i angažman svih službi su spriječili daljnje širenje požara i umanjili potencijalnu štetu. Važno je istaknuti važnost preventivnih mjera u sprječavanju požara te obavezno poštivanje propisa o otpadu i skladištenju materijala kako bi se smanjili rizici od požara i uništavanja okoliša.

Učestale vremenske nepogode, visoke temperature i suša su potencijalni okidači za požare širom zemlje, stoga je važno poduzeti mjere kako bi se spriječili incidenti poput današnjeg u novosadskom naselju Klisa. Građani također imaju važnu ulogu u sprječavanju požara, pa se apelira na odgovorno ponašanje prilikom paljenja vatre na otvorenom prostoru te na prijavljivanje sumnjivih aktivnosti koje bi mogle pridonijeti izbijanju požara.

Dolaskom jeseni, kad suša postaje manje prisutna i vlažnost zraka se povećava, rizik od požara se smanjuje, ali i dalje postoji potreba za oprezom i budnošću. Redovita održavanje okoliša, čišćenje suhog raslinja i otpada te educiranje građana o pravilnom ponašanju u slučaju požara su ključni faktori u prevenciji ozbiljnih šteta i gubitaka.

S obzirom na značajnu ulogu vatrogasaca, spasilačkih ekipa i ostalih službi u sprječavanju katastrofa poput požara, važno je osigurati im adekvatnu opremu, obuku i podršku kako bi mogli opravdati povjerenje građana i efikasno reagirati u kriznim situacijama. Dostupnost vode, pravovremena obavijest javnosti o opasnostima te koordinacija svih relevantnih tijela su ključne za uspješno suzbijanje požara i zaštitu ljudi, imovine i okoliša.

Incidenti poput današnjeg u novosadskom naselju Klisa podsjećaju nas na važnost kontinuirane pripravnosti i spremnosti za hitne situacije, te potrebu za adekvatnim sustavima za reagiranje i koordinaciju. Važno je ulagati u modernizaciju vatrogasnih postrojbi, obuku osoblja te integraciju tehnoloških rješenja u suzbijanje požara kako bi se poboljšala efikasnost i učinkovitost intervencija u hitnim situacijama.

Poboljšanje sustava zaštite od požara, brza reakcija i koordinacija svih relevantnih službi su ključni faktori u sprečavanju ozbiljnih katastrofa i očuvanju sigurnosti građana i imovine. Kontrola otpada, poštivanje propisa o zaštiti okoliša te suradnja svih dionika u prevenciji požara su od vitalnog značaja za održavanje sigurnosti i stabilnosti u društvu.

Na kraju, važno je naglasiti ulogu svakog pojedinca u sprečavanju požara te podizanje svijesti o važnosti očuvanja okoliša i primjerenog ponašanja u prirodi. Samo zajedničkim naporima i suradnjom svih dionika možemo osigurati sigurnu i zaštićenu budućnost za sve.

Milan Petrović avatar