Veče posvećeno poljskom velikanu Jozefu Čapskom u Evropskoj kući

Tamara Nikolić avatar

U ČAST Jozefa Čapskog, poljskog slikara, kritičara i pisca, pripadnika kruga intelektualaca okupljenih oko časopisa „Kultura“, u sredu, 2. aprila, od 18 sati, biće organizovano posebno veče u Evropskoj kući, na uglu Knez Mihailove i Zmaj Jovine u Beogradu. Ovu manifestaciju organizuju Poljski institut za kulturu i Francuski institut u Beogradu, a povodom događaja biće prikazan dokumentarni film o Čapskom, uz razgovor sa poznavaocima njegovog života i dela.

Čapski je rođen 1896. godine u Pragu, koji je tada bio deo Austrougarske Monarhije, a preminuo je 1993. godine u Mezon-Lafitu, u Francuskoj. Tokom svojih devedeset šest godina života, proživeo je mnoge turbulencije koje su obeležile Evropu. Studirao je prava u Sankt Peterburgu tokom ruske revolucije, a slikanje je učio u Varšavi i Krakovu. Kao rezervni oficir poljske vojske, borio se protiv nacističkih okupacionih snaga u prvim nedeljama Drugog svetskog rata, da bi ubrzo bio zarobljen od strane Sovjeta. Dok je bio zatvoren u logorima Starobielsk i Griazovec, Čapski je održavao predavanja o Marselu Prustu i njegovom delu „Traganju za izgubljenim vremenom“, pokazujući svoju strast prema književnosti i kulturi.

Nakon rata, Čapski se nikada nije vratio u Poljsku. Umesto toga, nastanio se u regionu Pariza sa svojom sestrom. Njegova strast za kulturom i umetnošću nije jenjavala, i neumorno je radio na tome da predstavi velika imena poljske kulture, poput Česlava Miloša i Vitolda Gombroviča, kao i sudbinu svoje domovine nakon rata. Čapski je bio istaknuta javna ličnost, ali pre svega je bio slikar koji je uvek naglašavao da je slikarstvo dalo smisao njegovom životu.

Na ovom posebnom večernjem događaju, pored prikazivanja dokumentarnog filma, biće prisutni i istaknuti gosti. Andžej Volski, režiser dokumentarca, podeliće svoja iskustva i uvide o Čapskom. Takođe, Vera Mihalski, direktorka izdavačke kuće Noir sur Blanc, i Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji, doprineće razgovoru o značaju Čapskog kao umetnika i intelektualca. Jacek Multanovski, zamenik direktora Poljskog instituta u Beogradu, takođe će biti prisutan i učestvovati u diskusiji.

Čapski je bio ne samo umetnik, već i humanista koji je kroz svoje delo i angažman nastojao da osvetli sudbinu Poljske i njenih stanovnika. Njegova dela često su bila inspirisana ličnim iskustvima, događajima iz istorije i bogatom kulturnom tradicijom Poljske. Kroz svoje slike, Čapski je izražavao emocije, patnju i lepotu, prikazujući svet oko sebe na jedinstven način.

Osim slikarstva, Čapski se bavio i pisanjem. Njegovi tekstovi su često istraživali teme identiteta, egzistencije i ljudske sudbine, a njegova sposobnost da poveže umetnost i književnost učinila ga je jednim od značajnijih ličnosti u poljskoj kulturi. Njegov doprinos nije ostao neprimećen, te je stekao poštovanje i priznanje kako u Poljskoj, tako i u inostranstvu.

Veče posvećeno Čapskom predstavlja priliku da se osvetli njegov značaj i doprinos umetnosti i kulturi, kao i da se podstakne dijalog o važnosti očuvanja kulturnog nasleđa. Događaj neće samo proslaviti njegov rad, već će i podstaknuti nove generacije umetnika i intelektualaca da se angažuju u očuvanju i promovisanja kulturnog identiteta.

Svi zainteresovani su pozvani da prisustvuju ovom posebnom događaju i da se upoznaju sa životom i radom Jozefa Čapskog, čiji je doprinos kulturi neprocenjiv. U vreme kada se suočavamo sa izazovima globalizacije i gubitka identiteta, Čapski nas podseća na važnost umetnosti kao sredstva za razumevanje i povezivanje među ljudima.

Tamara Nikolić avatar