Demonstracijsko postrojenje za preradu litijuma otvoreno je u britanskoj regiji Kornvol nakon osam godina od najave projekta, piše Demostat. Ovaj korak uključuje startap kompaniju „Cornish Lithium“ koja je podržana od strane Britanske banke za infrastrukturu i vodećih rudarskih kompanija. Planira se da komercijalna proizvodnja litijuma počne krajem naredne godine, a ovo bi bio prvi rudnik litijuma u Velikoj Britaniji.
Rudarsko nalazište se nalazi u regiji Kornvol koja je nekada bila poznata po rudarstvu, ali je postala jedna od najsiromašnijih oblasti nakon zatvaranja poslednjeg rudnika. Plan je da se isporučuje 20.000 tona litijuma godišnje, dovoljno za baterije 500.000 električnih vozila ili trećinu ukupne proizvodnje automobila u Velikoj Britaniji.
Za istraživanje projekta prikupljeno je 67 miliona dolara kao deo paketa od 210 miliona dolara, s ciljem acceleriranja realizacije projekta. Konačna računica za pokretanje rudnika iznosi 728 miliona dolara. Nedostatak sredstava doveo je planove u pitanje, ali je „Cornish Lithium“ rešio ovaj problem kroz konzorcijum sa kompanijom „Imeris“.
U „Cornish Lithiumu“ ističu da se fokusiraju na inovativne metode ekstrakcije litijuma s niskom potrošnjom vode i energije, koristeći sunce i vetar kao izvore energije. Proces izdvajanja litijuma iz termalnih voda podrazumeva zagrevanje vode na 70-80 stepeni Celzijusa, a ta toplota može se koristiti za grejanje u okolnim industrijama i naseljima.
Rudarska kompanija „Imeris“, koja je u konzorcijumu sa „Cornish Lithium“ za otvaranje rudnika u Kornvolu, radi i na projektu otvaranja rudnika litijuma u Francuskoj. Pored toga, u Evropi su još dva rudarska projekta u fazi početnih projekata – jedno u austrijskim Alpima, a drugo u portugalskoj regiji Barozo.
Ovaj projekat za preradu litijuma u Velikoj Britaniji ima potencijal da transformiše regiju Kornvol i obezbedi obnovljive izvore energije za električna vozila na nacionalnom nivou. Očekuje se da će u narednim godinama ovaj rudnik postati ključni proizvođač litijuma u Evropi, čime će doprineti smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte i prelasku na čistu energiju.