Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti putem video-poruke na svom zvaničnom Instagram nalogu, naglasivši važnost jačanja svesti o borbi protiv nasilja nad ženama i decom. U opisu video-poruke, Vučić je istakao da je neophodno da celokupno društvo bude angažovano u ovoj borbi, te da napadi na žene i decu ne smeju da se dešavaju.
Vučić je u video-poruci najavio da je, zajedno sa premijerkom Anom Brnabić i njenim timom, završen predlog Zakona o alimentacionom fondu. Ovaj zakon, smatra Vučić, predstavlja veliku podršku za majke i decu, kao i za samohrane roditelje. On je izrazio zadovoljstvo što je ovaj zakon napokon donet, ističući da je to važan korak ka unapređenju zakonskog okvira u Srbiji.
Uvođenje Alimentacionog fonda, kao vida zaštite dece i samohranih roditelja, nalazi se visoko na listi prioriteta nove Vlade Republike Srbije. Tatjana Macura, ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost i sprečavanje nasilja nad ženama, izjavila je da će ovaj zakon biti jedan od prvih značajnih koraka nove vlade. Ona je istakla da je uvođenje ovog fonda ključno za obezbeđivanje zaštite dece i samohranih roditelja, posebno u situacijama kada drugi roditelj ne ispunjava zakonom propisane obaveze.
Macura je dodala da se inicijativa za uvođenje Alimentacionog fonda pojavila na visokom mestu na listi prioriteta predsednika Vlade, te se nada da će usvajanje ovog zakona obeležiti prvih 100 dana zajedničkog rada nove vlade. Predsednik Vučić je takođe izrazio očekivanje da će predlog Zakona o alimentacionom fondu biti usvojen u narednih sedam dana, čime bi se postigao značajan iskorak u zaštiti prava dece i podršci samohranim roditeljima u Srbiji.
U Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama, nasilje nad ženama i decom predstavlja ozbiljan problem koji zahteva hitnu reakciju i sistematski pristup. Statistike ukazuju na to da je nasilje nad ženama prisutno u različitim oblicima, uključujući fizičko, emocionalno i ekonomsko nasilje. Takođe, deca su često žrtve nasilja u porodici, što može imati dugotrajne posledice po njihovo mentalno i emocionalno zdravlje.
U tom kontekstu, donošenje zakona koji se bavi pitanjima alimentacije i zaštite samohranih roditelja može značajno doprineti smanjenju nasilja i pružanju podrške onima koji su najranjiviji. Alimentacioni fond bi mogao da obezbedi sredstva za decu čiji roditelji ne izdržavaju svoje obaveze, čime se smanjuje ekonomski pritisak na samohrane roditelje i omogućava im da pruže bolju i stabilniju podršku svojoj deci.
Uvođenje ovakvih mehanizama zaštite ukazuje na sve veću svest o pravima žena i dece u društvu. Vlasti su prepoznale potrebu za aktivnim delovanjem kako bi se smanjila stopa nasilja i poboljšala situacija u kojoj se nalaze porodice u teškim okolnostima. Osim zakonskih rešenja, važno je i edukovati društvo o ovim pitanjima i pružiti podršku organizacijama koje se bave zaštitom žrtava nasilja.
U narednom periodu, ključno će biti posvetiti se implementaciji donetih zakona i osigurati da oni budu efikasno sprovedeni u praksi. Takođe, važno je nastaviti sa kampanjama podizanja svesti o nasilju, kako bi se stvorilo okruženje u kojem će žrtve imati hrabrosti da prijave nasilje i potraže pomoć.
Kroz sveobuhvatan pristup, koji uključuje zakonodavne inicijative i društvenu edukaciju, Srbija može napraviti značajan korak ka smanjenju nasilja nad ženama i decom i obezbeđivanju boljih uslova za život najranjivijih članova društva.