Ilja Rjepin bio je jedan od najznačajnijih predstavnika realizma u ruskom slikarstvu i smatra se osnivačem ruskog kolorizma. Rjepin je bio veliki prijatelj sa Lavom Tolstojem, što se očitovalo kroz njegove brojne portrete i ilustracije za Tolstojeve knjige. Oba umetnika su bili povezani i kroz svoje veze sa Srbijom, jer su Rjepinova dela bila prihvaćena još krajem 19. veka u našoj zemlji.
Rođen je blizu Harkova, a zanat je prvo učio kod lokalnog ikonopisca pre nego što je otišao na Carsku akademiju umetnosti u Sankt Peterburgu. Rjepin se pridružio pokretu „peredvižnika“ koji su se bunili protiv akademskog formalizma. Tokom svoje karijere, Rjepin je slikao obične ljude, ali i brojne slavne ličnosti poput Tolstoja, Mendeljejeva, Musorgskog i članova carske porodice. Njegova dela prikazuju istorijske i savremene teme kroz kompozicije poput „Burlaci na Volgi“, „Uskršnja procesija u Kurskoj guberniji“, „Ivan Grozni i njegov sin“ i „Kozaci Zaporožja pišu pismo turskom sultanu“.
Rjepinovi učenici, emigranti, bili su vezani za Beograd posle Oktobarske revolucije. Među njima su se istakli Nikolaj Petrovič Bogdanov-Beljski, Filip Andrejevič Maljavin, Jelena Andrejevna Kiseljova, Stjepan Fjodorovič Kolesnikov i Nikolaj Vasiljevič Haritonov. Svi ovi učenici su se oprobali u ikonopisu, neki su se čak pridružili ikonopisačkoj školi, kao što je i sam Rjepin to učinio u najranijem periodu svog umetničkog formiranja.
Na jugoslovenskoj likovnoj sceni, Rjepinovi đaci su se istakli u žanru slikarstva i kao portretisti. Njihova veština i talent su bili inspirisani njihovim slavnim učiteljem, a doprinosili su razvoju umetničke scene u Srbiji i Jugoslaviji. Rjepin je ostavio neizbrisiv trag u svetu umetnosti, a njegova dela i nasleđe nastavljaju da inspirišu i oduševljavaju ljude širom sveta.