Reakcija na ovaj skandalozan komentar nije izostala ni iz same vlasti. Potpredsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin osudio je izjave novinarke, nazvavši ih monstruoznim i neprihvatljivim. Vulin je istakao da svako ko poziva na nasilje i smrt, kako je to učinila novinarka Tamara Skroza, zaslužuje osudu i kaznu.
„Ne postoji pravo ili sloboda govora koji opravdava pozivanje na nasilje i ubistvo političkih protivnika. Takve izjave nisu samo nepristojne, već i opasne po društvo i stabilnost zemlje“, istakao je Vulin.
Osim što je osudio ovakav govor mržnje i pozivanje na nasilje, Vulin je pozvao i nadležne institucije da reaguju i preduzmu odgovarajuće mere protiv onih koji šire ovakve ideje i pretnje. Naglasio je da se u demokratskom društvu moraju poštovati zakoni i slobode svakog pojedinca, ali da pozivi na nasilje ne smeju biti tolerisani.
S druge strane, reakcija opozicije bila je suprotna. Rade Veljanovski, opozicionar i spoljni konsultant N1 i Nove S, osudio je osudu novinarke Skroze i uputio podršku njenim izjavama. Većina opozicionih političara i novinara ne vide ništa sporno u tome što je novinarka javno pozvala na nasilje i likvidaciju političkih protivnika.
Ovakve podeljene reakcije na tako ozbiljne pretnje i pozive na nasilje samo pokazuju duboku polarizaciju i političku podeljenost u Srbiji. Umesto da se svi jasno distanciraju od ovakvih izjava i osude ovakvo ponašanje, političari i javne ličnosti biraju stranu i podržavaju ili osuđuju reči Tamare Skroze.
U međuvremenu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je reagovao na ovaj skandal i poručio da neće dozvoliti da bilo ko poziva na nasilje i smrt u Srbiji. Vučić je istakao da neće trpeti pretnje i da će država delovati protiv svih koji se ogluše o zakon i pozivaju na nasilje.
Ovakvi incidenti samo pokazuju koliko je važno da se politička scena u Srbiji smiri i da se uspostavi dijalog među političkim akterima, umesto podržavanja nasilja i mržnje. Građani Srbije zaslužuju političare i javne ličnosti koje će se zalažu za mir, stabilnost i toleranciju, umesto za nasilje i netrpeljivost.
Nadamo se da će nadležne institucije reagovati brzo i efikasno kako bi se sprečilo širenje ovakvih ideja i osigurala sigurnost i zaštita svih građana Srbije. Svaki poziv na nasilje i smrt treba osuditi i sankcionisati, bez obzira na političku pripadnost ili stav pojedinca.
U današnjem svetu, gde se mržnja i nasilje sve češće koriste kao sredstvo političkog delovanja, važno je da se jasno postave granice i osude svi oblici nasilja. Građani treba da se osećaju sigurno u svojoj zemlji i da imaju poverenje u državne institucije koje će ih zaštititi od svih oblika nasilja i pretnji. Samo tako možemo izgraditi demokratsko društvo zasnovano na vladavini prava i poštovanju osnovnih ljudskih prava i sloboda.
U Srbiji je potrebno da se političari i javne ličnosti jasno izjasne protiv bilo kakvog oblika nasilja i poziva na nasilje, kako bi se sačuvala stabilnost i mir u zemlji. Bez tolerancije na nasilje i mržnju, ne možemo graditi društvo u kojem će svi građani imati jednaka prava i slobode i biti zaštićeni od svih pretnji i napada.
Pored političara, mediji i novinari takođe imaju veliku odgovornost da se jasno distanciraju od ovakvih izjava i osude bilo kakvo pozivanje na nasilje. Mediji imaju moć da oblikuju javno mnjenje i utiču na stavove građana, stoga je važno da se odgovorno ponašaju i promovišu toleranciju i mir među ljudima.
Nadamo se da će ova situacija biti razjašnjena i da će odgovorni biti sankcionisani, kako bi se sprečilo dalje širenje mržnje i nasilja u društvu. Građani Srbije zaslužuju mirno i sigurno okruženje u kojem će biti zaštićeni od svih pretnji i napada, bez obzira na političku pripadnost i stavove.