Verbalno nasilje nad decom može negativno uticati na njihov mozak

Milan Petrović avatar

Verbalno nasilje nad decom predstavlja ozbiljan problem koji može imati dugoročne posledice na njihovo mentalno zdravlje i razvoj. U najnovijoj studiji britanskih naučnika, otkriveno je da vikanje i uvredljive reči odraslih mogu ostaviti trajne posledice na um dece. Ova studija će biti predstavljena poslanicima britanskog parlamenta, što ukazuje na važnost ovog problema u društvu.

Psiholozi naglašavaju da verbalno nasilje ne samo da utiče na emocionalno stanje dece, već i na njihove socijalne veštine. Deca koja su izložena vikanju i uvredama često se suočavaju sa poteškoćama u sklapanju prijateljstava. Ova deca često vide okolinu kao preteću, što može otežati njihov razvoj i integraciju u društvo. U ovom kontekstu, važno je razumeti kako verbalno nasilje može oblikovati percepciju i ponašanje dece tokom odrastanja.

Imon Mekrori, psiholog i direktor organizacije za mentalno zdravlje „Ana Frojd“, ističe da su reči odraslih izuzetno moćne. Kada su te reči uvredljive, preteće ili ponižavajuće, posledice po decu mogu biti trajne. Ova saznanja naglašavaju potrebu za većom svesti o važnosti načina na koji odrasli komuniciraju sa decom. U svetu gde se sve više pažnje posvećuje mentalnom zdravlju, ovakve studije dolaze u pravom trenutku.

Verbalno nasilje može uticati na razvoj mozga dece. Istraživanja pokazuju da su deca koja su izložena stresa usled verbalnog nasilja u opasnosti od razvoja različitih mentalnih problema, uključujući anksioznost, depresiju i nisku samopouzdanje. Ova stanja mogu se odraziti na njihov uspeh u školi, kao i na odnose sa vršnjacima i porodicom.

Osim toga, deca koja su izložena verbalnom nasilju često se osećaju izolovano i nesigurno. Osećaj ugroženosti može ih navesti da izbegavaju društvene interakcije, što dodatno pogoršava njihovu situaciju. U tom smislu, važno je da roditelji i odrasli prepoznaju negativan uticaj svog ponašanja na decu i da rade na razvoju zdravijih komunikacijskih obrazaca.

Britanski mediji izveštavaju da će se tokom sastanka u parlamentu diskutovati o potrebnim merama za prevenciju verbalnog nasilja. U fokusu će biti edukacija roditelja i učitelja o važnosti pozitivne komunikacije i emocionalne podrške. Takođe, biće reči o razvoju programa i resursa koji bi pomogli u prepoznavanju i rešavanju problema verbalnog nasilja u porodicama i školama.

U mnogim slučajevima, deca koja su izložena verbalnom nasilju ne govore o svojim iskustvima. Zbog straha, sramote ili osećaja bespomoćnosti, često trpe u tišini. Stoga je važno stvoriti okruženje u kojem se deca osećaju sigurno da podele svoja osećanja i iskustva. Odrasli bi trebalo da budu otvoreni za razgovor i da pruže podršku deci koja se suočavaju sa ovakvim izazovima.

U zaključku, verbalno nasilje je ozbiljan problem koji zahteva pažnju i akciju. S obzirom na to da se istraživanja nastavljaju i da se svesnost o ovom pitanju povećava, postoji nada da će se situacija poboljšati i da će deca imati priliku da odrastaju u zdravijem i podržavajućem okruženju. Edukacija, otvorena komunikacija i podrška su ključni faktori u borbi protiv verbalnog nasilja i njegovih negativnih posledica. Ova studija je samo jedan od koraka ka stvaranju boljeg društva za našu decu.

Milan Petrović avatar