Vesna Dimitrijević Srećković o dijabetesu i gojaznosti

Milan Petrović avatar

Gojaznost se danas smatra savremenom bolešću koja je dostigla nivo pandemije. Podaci govore o tome da mediteranska ishrana može biti najbolji način za postizanje i održavanje optimalne telesne težine. Višak kilograma ne bi trebao biti samo estetski problem, već može biti i pokazatelj ozbiljnijih zdravstvenih problema.

Jedan od vodećih stručnjaka za dijabetes i ishranu, prof. dr Vesna Dimitrijević Srećković, upozorava na opasnosti stomačne gojaznosti, koja može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput šećerne bolesti, infarkta miokarda i drugih komplikacija. Stomačno masno tkivo, kako objašnjava profesorka, predstavlja endokrini organ koji može izazvati ubrzanu aterosklerozu i druge zdravstvene probleme.

Smanjenje stomačne gojaznosti može pozitivno uticati na regulaciju masnoća, krvnog pritiska, nivo šećera i sprečiti razvoj metaboličkog sindroma, pa čak i dijabetesa. Mediteranska ishrana se preporučuje kao optimalna ishrana za osobe sa dijabetesom, jer sadrži dijetna vlakna, zdrave masti i proteine koji su važni za regulaciju šećera u krvi.

Važno je naglasiti da ishrana igra ključnu ulogu u prevenciji i lečenju dijabetesa. Mediteranska ishrana, bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama, orašastim plodovima i maslinovim uljem, može imati značajne beneficije za osobe sa dijabetesom. Ishrana bi trebala biti raznovrsna, sa naglaskom na biljnoj ishrani, kako bi se regulisao metabolizam i smanjila gojaznost.

Postoje biljke koje imaju povoljan efekat na regulaciju šećera u krvi i insulinsku rezistenciju, što ih čini korisnim dodatkom u terapiji dijabetesa. Biljna terapija može biti efikasna u kontrolisanju nivoa šećera u krvi kod dijabetesa tipa 2, uz stručno vođenu ishranu i fizičku aktivnost.

Ukratko, mediteranska ishrana može igrati ključnu ulogu u prevenciji i lečenju dijabetesa, pomažući u regulaciji šećera u krvi, smanjenju gojaznosti i poboljšanju opšteg zdravlja. Istovremeno, biljna terapija može biti korisna u kontroli nivoa šećera u krvi kod osoba sa dijabetesom tipa 2. Važno je prilagoditi ishranu individualno, uz stručno vođenje i kontrolu zdravstvenog stanja.

Milan Petrović avatar