Vetroelektrane i solarne instalacije pretekle fosilna goriva u energetskom sektoru EU

Milan Petrović avatar

Prema izveštaju organizacije Ember, vetroelektrane i solarne instalacije prvi put su prestigle fosilna goriva u proizvodnji električne energije u Evropskoj uniji tokom prvih šest meseci 2024. Udeo vetroturbina i solarnih panela u proizvodnji električne energije u EU iznosio je 30 odsto, što je 385,6 teravat-sati (TWh), dok je iz fosilnih goriva dobijeno 343,5 teravat-sati (TWh).

U prvih šest meseci ove godine, 13 zemalja Evropske unije uspele su prvi put da proizvedu više električne energije iz vetra i sunca nego iz uglja, nafte i gasa. Neki od tih zemalja su Nemačka, Belgija, Holandija i Mađarska.

Ovaj preokret u proizvodnji električne energije predstavlja značajan korak ka smanjenju emisija štetnih gasova i prelasku na obnovljive izvore energije. Vetroelektrane i solarne instalacije su sve popularnije zbog svoje čistije proizvodnje energije i sve veće efikasnosti u poređenju sa fosilnim gorivima.

Održivi izvori energije poput vetra i sunca imaju ključnu ulogu u borbi protiv klimatskih promena i smanjenju zagađenja životne sredine. Njihova sve veća upotreba doprinosi globalnim naporima za postizanje ciljeva održivog razvoja i smanjenju negativnog uticaja čoveka na okolinu.

Evropska unija je prepoznala važnost prelaska na obnovljive izvore energije i postavljanje ambicioznih ciljeva za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte. Ovim trendom prema većoj upotrebi vetroelektrana i solarnih instalacija, EU pokazuje svoju posvećenost održivom razvoju i zaštiti životne sredine.

Vetroelektrane i solarne instalacije su ekonomski isplativije i manje štetne za okolinu u poređenju sa fosilnim gorivima. Njihova sve veća upotreba u proizvodnji električne energije doprinosi smanjenju zagađenja vazduha i vode, kao i ublažavanju negativnih posledica klimatskih promena.

Pored toga, investicije u obnovljive izvore energije stvaraju nova radna mesta i podstiču ekonomski rast u regionima gde se ove instalacije nalaze. Osim toga, vetroelektrane i solarne panele karakteriše visoka pouzdanost i dugotrajnost, što ih čini atraktivnim izborom za proizvodnju električne energije.

Evropska unija je prepoznala potencijal obnovljivih izvora energije i podržala njihovu sve veću upotrebu kroz različite politike i mere. Cilj je postići energetsku tranziciju ka čistijoj i održivijoj budućnosti, sa manjim zagađenjem i većom energetskom efikasnošću.

Uvođenje novih tehnologija i inovacija u oblasti obnovljivih izvora energije igra ključnu ulogu u ostvarivanju ovih ciljeva. Kontinuirani razvoj vetroelektrana i solarnih instalacija omogućava efikasniju proizvodnju električne energije i smanjenje troškova proizvodnje.

Napredak u tehnologiji solarnih panela i vetroturbina doprinosi povećanju njihove efikasnosti i pouzdanosti, čime se osigurava stabilnost snabdevanja električnom energijom i smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte.

U godinama koje dolaze, očekuje se dalji rast upotrebe obnovljivih izvora energije u proizvodnji električne energije širom Evropske unije. Ovo će doprineti postizanju ciljeva održivog razvoja i ublažavanju klimatskih promena, kao i stvaranju novih radnih mesta i podsticanju ekonomskog rasta.

Evropska unija je prepoznala važnost prelaska na obnovljive izvore energije i podržava njihovu sve veću upotrebu kroz različite politike i mere. Ovaj trend prema čistijoj i održivijoj proizvodnji električne energije predstavlja korak u pravom smeru ka postizanju održive budućnosti i zaštiti životne sredine.

Milan Petrović avatar