(VIDEO) Tajni grad Karađorđevića! Pogledajte šta se sve ovde nalazi!

Milan Petrović avatar

Nedaleko od gvozdenog mosta na Drini, u Malom Zvorniku, nalazi se skriven podzemni grad-sklonište koji je izgrađen po nalogu kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića. Gradnja ovog skloništa započeta je 1931. godine, ali je prekinuta smrću kralja 1934. godine. Do tada je izgrađeno oko dve trećine skloništa, koje je trebalo da služi kao ratna komandna lokacija i zaštita za veći broj ljudi.

Podzemni grad proteže se dužinom od oko kilometar i po i krije brojne prostorije, sobe, sale, kabinete i dvorane. Svi zidovi su okrečeni u belo i spremni su da prime od tri do pet hiljada ljudi. Interesantno je da se ovaj podzemni grad nalazi u steni visokoj od 30 do 80 metara, a prema nekim izvorima, projektovao ga je ruski stručnjak za kopanje rudnika, Žilov. Postoje analize koje sugerišu da je ovaj grad bio osmišljen i kao atomsko sklonište.

U skloništu se nalazi kapela sa mestom za oltar, koja je jedina prostorija ukrašena ornamentima. Ostale prostorije su ukrasane potpisima retkih posetilaca. Iako su temperature veoma visoke napolju, unutar skloništa je konstantna temperatura od oko 16 stepeni, bez vlage, zahvaljujući prirodno šupljim stenama koje su izdubljene.

U skloništu se trenutno istražuje šta se sve nalazi u sedamdesetak prostorija, ali je poznato da su tuneli iskopani u obliku časnog krsta. Podzemni grad ima i izlaz koji vodi ka lagumima rimskog grada Ad Drinuma, koji je povezan sa obalama reke Drine.

Na ovogodišnjoj Međunarodnoj koloniji umetničke keramike „Zlakusa-Užice“, koja se održava u Srbiji, umetnički predmete na „zlakuški način“ vajaće 10 umetnika iz Irske, Italije, Kanade i Srbije.

Ova otkrića podzemnog grada u Malom Zvorniku predstavljaju važan deo istorijske baštine i svedoče o kompleksnosti gradnje i planiranja tokom prošlih epoha. Gradnja skloništa pokazuje brigu kralja Aleksandra za bezbednost svojih građana i potrebu za pripremom za potencijalne konflikte ili elementarne nepogode.

Sklonište sa svojim brojnim prostorijama i kapelom predstavlja jedinstveno inženjersko dostignuće i primer arhitekture koja se brine o zaštiti ljudi u ekstremnim situacijama. Ova otkrića otvaraju mnoga pitanja i mogućnosti istraživanja kako bi se saznalo više o istoriji i potencijalnoj nameni ovog podzemnog grada. Njegova veza sa rimskim lagumima takođe pruža uvid u istorijske veze ovog regiona i značajne događaje koji su se odvijali u prošlosti.

Umetnička kolonija u Srbiji takođe pokazuje kako se umetnost i tradicija mogu prenositi sa generacije na generaciju, stvarajući mostove među različitim kulturama i stvarajući nova dela koja obogaćuju kulturno nasleđe. Umetnici iz različitih zemalja će imati priliku da se upoznaju sa zanatom i tehnikama lokalnih majstora, stvarajući tako jedinstvene komade umetničkog izraza koji će ostati deo kulturne baštine ovog regiona.

Otkrića poput ovog podzemnog grada u Malom Zvorniku i događaji poput Međunarodne kolonije umetničke keramike „Zlakusa-Užice“ pokazuju bogatstvo kulturne i istorijske baštine ovog regiona, kao i važnost očuvanja i istraživanja tih vrednosti za buduće generacije. Kroz istraživanje i promociju ovakvih lokaliteta i događaja, stvaramo mostove među različitim vremenima i kulturama, te gradimo bolje razumevanje prošlosti i sadašnjosti.

Milan Petrović avatar