Više od 100 se vodi kao nestalo

Milan Petrović avatar

Broj poginulih u prevrtanju broda u Kongu porastao je na 148, dok se više od 100 putnika i dalje vodi kao nestalo. Ove informacije su danas saopštili zvaničnici, koji su naglasili ozbiljnost situacije. Motorizovani drveni brod „HB Kongolo“ prevozio je oko 400 putnika kada se incident dogodio u blizini grada Mbandaka. Prevrnuće broda usledilo je nakon što je na njemu izbio požar, što je dodatno pogoršalo situaciju.

Incident se desio pre tri dana na reci Kongo, koja je poznata po svojim izazovnim uslovima plovidbe. Prema rečima komesara za reku Kompetent Lojoko, veliki broj putnika je bio u opasnosti, a mnogi su se suočili sa teškim povredama, uključujući opekotine. Desetine putnika su spasene nakon nesreće, ali su mnogi od njih doživeli teške opekotine trećeg stepena.

Potraga za nestalima započela je u sredu, a spasilački timovi rade uz podršku Crvenog krsta i lokalnih vlasti. U ovom trenutku, broj mrtvih među 500 putnika na brodu je izuzetno visok, što ukazuje na ozbiljnost i kompleksnost situacije. Senator Žan Pol Bokecu Bofili iz provincije Ekvator izjavio je da je više od 150 preživelih bez humanitarne pomoći, što dodatno komplikuje situaciju.

Prema izjavama lokalnih zvaničnika, požar koji je izazvao prevrnuće broda bio je izazvan ženama koje su kuvale na brodu. Ovaj tragičan incident ponovo postavlja pitanje bezbednosti brodskog prevoza u Kongu, gde su slični incidenti česti zbog loših uslova plovidbe i nedostatka propisa o bezbednosti.

U Kongu, rečni prevoz predstavlja vitalnu vezu za mnoge ljude, ali istovremeno nosi sa sobom značajne rizike. Nedostatak adekvatnih sigurnosnih mera, kao što su pravila o brodskoj sigurnosti i obuka posade, često rezultira tragedijama kao što je ova. Pored toga, infrastruktura za spasilačke operacije je često nedovoljna, što otežava brzo reagovanje u hitnim situacijama.

Ovaj incident je podstakao kritike na račun nadležnih vlasti, koje se suočavaju sa optužbama za neodgovornost i nedostatak proaktivnog pristupa u pogledu bezbednosti putnika. Mnogi putnici se osećaju nesigurno tokom putovanja, a ovaj događaj je dodatno pogoršao već postojeće zabrinutosti.

Spasilački timovi nastavljaju sa potragom za nestalima, dok se preživeli suočavaju sa posljedicama ovog tragičnog događaja. Pored fizičkih povreda, mnogi preživeli će se suočiti i sa emocionalnim traumama koje će ih pratiti dugo nakon ovog incidenta. Potrebna je hitna humanitarna pomoć kako bi se obezbedio osnovni smeštaj i zdravstvena zaštita za preživele.

Ova tragedija takođe postavlja pitanje o međunarodnoj zajednici i njenoj ulozi u pogledu humanitarne pomoći i podrške zemljama poput Konga. S obzirom na to da je Kongo jedna od najsiromašnijih zemalja na svetu, često se suočava sa izazovima u prikupljanju resursa potrebnih za suočavanje sa ovakvim krizama.

U zaključku, tragedija koja se dogodila na brodu „HB Kongolo“ ukazuje na ozbiljne probleme u vezi sa bezbednošću rečnog prevoza u Kongu. Potrebno je hitno delovanje kako bi se osigurala sigurnost putnika i sprečilo ponavljanje sličnih incidenata u budućnosti. U međuvremenu, preživeli i porodice žrtava će se suočiti sa dugotrajnim posledicama ove tragedije.

Milan Petrović avatar