Niger je nedavno oduzeo dozvolu za rad francuskom proizvođaču nuklearnog goriva „Orano“ u jednom od najvećih svetskih rudnika uranija, što je izazvalo reakciju kompanije i podiglo pitanja oko budućnosti njihovih poslova u zemlji. Francuska firma je izgubila dozvolu za rad u rudniku Imuraren u severnom Nigeru, gde je planirano početi eksploataciju uranijuma još 2015. godine. Međutim, zbog pada cena uranija nakon japanske nuklearne katastrofe 2011. godine u Fukušimi, taj projekat je privremeno obustavljen.
Nakon preuzimanja vlasti u julu prošle godine, vlada Nigera je obećala da će preispitati sve rudarske koncesije u zemlji, što je dovelo do upozorenja Ministarstva rudarstva kompaniji „Orano“ da će im biti oduzeta licenca ako ne počnu sa radovima u rudniku do određenog roka. Francuska firma tvrdi da su nedavno počeli radovi na toj lokaciji, ali su ipak izgubili dozvolu za rad.
Kompanija je izrazila spremnost da zadrži sve kanale za komunikaciju sa vlastima Nigera i najavila će pokušati osporiti odluku o povlačenju dozvole pred nacionalnim i međunarodnim sudovima. „Orano“ je prisutan u Nigeru od 1971. godine, a pored rudnika u Imurarenu, vode i drugi rudnik uranijuma u regionu Arlit. Niger je jedan od važnih proizvođača uranijuma, koji koriste evropske nuklearne elektrane.
U poslednjih nekoliko godina, na poslovima eksploatacije uranijuma u Nigeru su angažovane kompanije iz Kine, Australije, SAD, Velike Britanije, Italije, Kanade, Rusije, i Indije. Niger je 2022. godine imao 31 dozvolu za istraživanje i 11 dozvola za rudarenje za strane firme. Kineska kompanija „Azelik“ je preuzela eksploataciju uranijuma na severu zemlje.
Vojne vlasti Nigera su prethodno otkazale gostoprimstvo francuskim i američkim trupama, i započele vojnu saradnju sa Rusijom i Iranom. Ova odluka je delimično uticala na poslovanje stranih rudarskih kompanija u zemlji. Situacija u Nigeru i dalje ostaje napeta i sa nesigurnim izgledima za dalje poslovanje u rudarskom sektoru.