Član udruženja „Studenti 2.0“ Luka Lalošević izjavio je da je dobra vest što je Vlada Srbije na današnjoj sednici donela rešenje o dodeli dodatnih 12,01 milijardi dinara za visoko obrazovanje i unapređenje studentskog standarda. Međutim, on je naglasio da ta suma nije dovoljna za smanjenje školarina, već da je to odgovornost fakulteta.
„Na fakultetima je da donesu odluke o smanjenju školarina za studente, jer sada imaju mogućnost da to urade s obzirom na obezbeđena sredstva. Pozivamo fakultete da pokažu odgovornost prema studentima i da u što kraćem roku usaglase sa Vladom način raspodele ovih sredstava“, istakao je Lalošević za Tanjug.
Jedan od zahteva studentskih plenuma je bio da se poveća budžet za visoko obrazovanje i studentski standard za 2025. godinu za 20 procenata, što je danas usvojeno na sednici Vlade. Na osnovu ovog zahteva, školarine bi mogle da budu smanjene čak za 50 procenata, što bi značajno olakšalo finansijski teret studentima.
Lalošević je takođe naglasio da je važno da fakulteti razumeju svoj deo odgovornosti u ovom procesu. „Sredstva su obezbeđena, i sada je na fakultetima da pokažu da im je stalo do studenata i da preduzmu korake ka smanjenju školarina“, dodao je on.
Ove promene dolaze u trenutku kada se studenti suočavaju sa rastućim troškovima života, a visoko obrazovanje postaje sve nedostupnije. Mnogi studenti i njihove porodice se bore s inflacijom i povećanjem troškova, što dodatno otežava finansiranje školovanja.
Izvori bliski vladi navode da je dodatno finansiranje namenjeno ne samo smanjenju školarina, već i poboljšanju infrastrukture na fakultetima, kao i unapređenju kvaliteta obrazovanja. To uključuje ulaganje u nove tehnologije, opremu i obuke za profesore, što bi trebalo da rezultira boljim obrazovnim uslovima za studente.
Međutim, studenti traže brže akcije kako bi se olakšalo njihovo školovanje. Povećanje budžeta za visoko obrazovanje za 20 procenata je korak napred, ali mnogi smatraju da je to nedovoljno u svetlu trenutnih ekonomskih izazova.
„Vlada mora da prepozna ozbiljnost situacije i da reaguje brže i efikasnije. Studenti ne mogu da čekaju još nekoliko godina na promene koje su im hitno potrebne“, rekao je jedan od predstavnika studentskih organizacija.
Osim toga, studenti su takođe ukazali na potrebu za većim brojem stipendija i finansijske pomoći za studente iz socijalno ugroženih porodica. Mnogi studenti se oslanjaju na rad tokom studija kako bi preživeli, što može uticati na njihove akademske performanse.
Lalošević je pozvao sve fakultete da se aktivno uključe u proces raspodele novih sredstava i da razmotre različite načine za smanjenje troškova studiranja. „Svi mi želimo da studije budu dostupne svima, a ne samo onima koji imaju finansijske mogućnosti“, naglasio je on.
Očekuje se da će se narednih dana održati sastanci između predstavnika vlade i fakulteta kako bi se dogovorili konkretni koraci za implementaciju ovih mera. Studenti su pozvani da ostanu aktivni i da prate razvoj situacije, jer će konačne odluke direktno uticati na njihov obrazovni put i finansijsku stabilnost.
U ovom trenutku, studenti i predstavnici fakulteta imaju priliku da zajednički rade na stvaranju boljih uslova za obrazovanje. Očekuje se da će ove promene doneti značajan napredak u visokom obrazovanju u Srbiji, što će imati dugoročne posledice na kvalitet obrazovanja i pristupačnost za sve studente.