Vlada potrošila pola miliona dolara za promociju ateizma u Nepalu

Milan Petrović avatar

Stejt department, američko ministarstvo spoljnih poslova, je prema izveštaju Kongresa potrošio oko 500.000 dolara američkih poreskih obveznika na organizacije i programe koji nisu u skladu sa američkim mainstream uverenjima. Među tim organizacijama su britanska humanistička organizacija koja promoviše ateizam u Nepalu, program koji pomaže trudnim migrantkinjama u SAD da abortiraju, i program edukacije o pravima LGBTQ zajednice za decu u Laosu.

Predsedavajući kongresnog komiteta Brajan Mast je izjavio da se Bajden-Haris administracija tokom svog mandata igrala sa sredstvima pomoći namenjenim inostranstvu. Ova vest je preneta u listu Vašington tajms.

Izveštaj je izazvao kontroverzu jer se postavlja pitanje da li je ulaganje novca američkih poreskih obveznika u organizacije koje promovišu ateizam, podržavaju abortus i edukuju decu o pravima LGBTQ zajednice, u skladu sa vrednostima i interesima Sjedinjenih Američkih Država.

Neki smatraju da je to korak ka promovisanju sekularizma i liberalnih vrednosti u drugim zemljama, dok drugi kritikuju ovakvu praksu jer smatraju da se novac treba koristiti za pomoć ugroženim grupama i razvojnu pomoć, a ne za promociju određenih ideologija.

Ova vest je podigla prašinu u javnosti i pokrenula raspravu o tome kako treba koristiti sredstva pomoći namenjena inostranstvu. Mnogi se slažu da je važno da se novac koristi na efikasan i odgovoran način, kako bi se pomoglo onima kojima je pomoć najpotrebnija.

Međutim, postavlja se pitanje da li je ulaganje novca u organizacije koje promovišu određene ideologije, kao što su ateizam, abortus i prava LGBTQ zajednice, u skladu sa ciljevima američke spoljne politike i nacionalnim interesima.

Neki tvrde da je važno podržati različite ideje i stavove u svetu, kako bi se promovisala tolerancija i raznolikost, dok drugi smatraju da bi novac trebalo usmeriti ka konkretnim projektima koji direktno pomažu ugroženim grupama i unapređuju razvoj zemalja.

U svakom slučaju, važno je da se prati kako se troše sredstva pomoći namenjena inostranstvu i da se osigura da se koriste na efikasan i odgovoran način, kako bi se postigli željeni ciljevi i pomoglo onima kojima je pomoć najpotrebnija.

Ova vest je podstakla diskusiju o ulozi i odgovornosti Stejt departmenta u raspodeli sredstava pomoći i postavlja pitanje kako treba definisati prioritete američke spoljne politike u budućnosti.

U zaključku, važno je da se sredstva pomoći namenjena inostranstvu koriste na transparentan i odgovoran način, u skladu sa vrednostima i interesima Sjedinjenih Američkih Država. Potrebno je pažljivo razmotriti kako se troše ova sredstva i osigurati da se koriste na način koji će najviše koristiti onima kojima je pomoć najpotrebnija.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: