Vlada Srbije je danas objavila da će povećanje minimalne zarade biti između 8 i 10 posto za narednu godinu. Državni sekretar Ministarstva finansija, Saša Stevanović, istakao je da su povećanje plata, penzija i minimalne zarade među prioritetima vlade. On je naveo da je cilj da minimalna zarada u 2027. godini bude 650 evra, kako je predstavio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Prema zakonu, vlada mora doneti odluku o minimalnoj ceni rada do 15. septembra za narednu godinu. Stevanović je naglasio da je vlada posvećena očuvanju makroekonomske stabilnosti, što se potvrdilo i kroz prethodne odluke. Trenutno je zaposlenost u Srbiji najviša do sada, sa 2,315 miliona zaposlenih.
Iako su pregovori sa sindikatima o povećanju minimalne zarade složeni, Stevanović je istakao da je cilj da se postigne ravnoteža između minimalne potrošačke korpe i minimalne zarade. Sindikati žele da minimalna zarada bude 60% prosečne potrošačke korpe, što je oko 61,000 dinara, ali to je trenutno nerealno.
Poslodavci su spremni na povećanje minimalne zarade za 7,6 posto, što odgovara očekivanom rastu bruto domaćeg proizvoda. Međutim, anketa pokazuje da deo poslodavaca nije spreman na povećanje minimalne zarade, jer smatraju da bi to moglo dovesti do otpuštanja.
Stevanović je istakao da Vlada Srbije ne planira smanjenje doprinosa, već će se fokusirati na poresko rasterećenje. Vlada je predložila povećanje minimalne zarade u intervalu između 8 i 10 posto, ali će konačna odluka biti doneta do 15. septembra. Novi sastanak predstavnika vlade, sindikata i poslodavaca zakazan je za 22. avgust.
Ukupno, diskusije o povećanju minimalne zarade u Srbiji su u toku, te će se konačna odluka doneti u narednim nedeljama, uz sve učesnike pozvane na konstruktivan dijalog. Arađanja će se nastaviti kako bi se postigao konsenzus koji će odgovarati svim stranama.