Zaječar, najveći grad u Timočkoj Krajini, poznat po svojoj bogatoj kulturnoj tradiciji, danas se može pohvaliti aktivnim pozorišnim životom koji se ogleda kroz tri pozorišna zdanja, tri scene i tri festivala. Narodno pozorište Timočke Krajine, koje će sledeće godine obeležiti osamdeset godina postojanja, jedino je profesionalno pozorište na istoku Srbije. Upravnik pozorišta, Vladimir Đuričić, ističe da se pored pozorišnih predstava organizuje i brojne manifestacije, hor i folklor, kao i festival mladih pesnika.
U poslednjoj deceniji, Zaječar je izgubio oko osam hiljada stanovnika, što je rezultat ekonomskih promena i smanjenja industrijske proizvodnje. Ipak, Đuričić naglašava da postoje naznake da će se industrija ponovo aktivirati, što bi moglo dovesti do povratka stanovništva.
Pozorište u Zaječaru ima tri različite scene. Glavno zdanje može primiti oko 350 gledalaca, dok scena u naselju Kotlujevac ima kapacitet od oko 200 mesta. Takođe, otvoren je i Pozorišni muzej, koji se smatra biserom kulture u istočnoj Srbiji. Đuričić objašnjava da je muzej osnovan u nekadašnjoj zgradi legata Nikole Pašića, koja je bila u lošem stanju pre nego što je obnovljena. Ovaj muzej, zajedno sa letnjom scenom, omogućava raznovrsne kulturne programe tokom cele godine.
Zaječar se ponosi i svojim festivalima. Festival malih pozorišnih formi se održava u aprilu i okuplja nagrađivane monodrame. Osim toga, tu je i međunarodni festival posvećen deci, kao i „Dani Zorana Radmilovića“, koji se održavaju u oktobru i predstavljaju krunu pozorišnog rada. Ovaj festival, koji se održava od 1991. godine, obuhvata osam predstava iz zemlje i regiona.
Zoran Radmilović, legendarni glumac, ostavio je značajan trag u Zaječaru. Njegov deda, Nemac Rihard Lang, projektovao je zgradu gimnazije, a Radmilović je postao simbol pozorišne umetnosti u ovom gradu. Đuričić ističe da je Zaječar jedini grad u Srbiji koji se tako snažno odužio jednom glumcu, kroz festival i spomenik, koji je postavljen pre 15 godina.
Upravnik pozorišta napominje da su mnogi glumci iz Radmilovićeve generacije zaboravljeni, ali se ponosimo činjenicom da su neki od njih, poput Raše Plaovića, ostavili svoj pečat u istoriji pozorišta. Zaječar je mesto gde su se pre Prvog svetskog rata gostovale putujuće trupe, a zanimljivo je da je Žanka Stokić imala svoj deo istorije u ovom gradu.
Povodom jubilarnog obeležavanja 75 godina postojanja pozorišta, Đuričić je istakao planove za izradu monografije, filma i predstave o Zoranu Radmiloviću. Nažalost, predstava nije ostvarena zbog smrti režisera, ali se razmišljalo o konkursu za najbolji dramski tekst posvećen Radmiloviću.
Žika Pavlović, poznati filmski reditelj, takođe je ostavio svoj trag u Zaječaru. Njegov prvi film „Voz“ snimljen je u ovom gradu, a Pavlović je bio inspirisan železničkim čvorom u blizini majčinog sela. Planira se organizacija stručnog skupa povodom Pavlovićevog rođendana, kao i osnivanje nagrade za angažovanu književnost u njegovom imenu.
Uprkos ekonomskim izazovima i smanjenju broja stanovnika, Zaječar nastavlja da bude centar kulturnog života u Timočkoj Krajini, sa bogatom tradicijom pozorišta i svežim inicijativama koje podstiču umetnički izraz. Pozorište u Zaječaru ne samo da obeležava istoriju, već i stvara nove vrednosti koje će doprineti razvoju kulture u ovom delu Srbije.