Mraz i snijeg napravili su pustoš u voćnjacima u Šumadiji i zapadnoj Srbiji, što će uzrokovati smanjenje prinosa jabuka i kruški za oko 80 posto, dok će oštećenja na malinjacima i kupinjacima iznositi između 30 i 40 posto. Profesor Zoran Keserović sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu tvrdi da je šteta koju je mraz napravio na voćnjacima spriječila ostvarenje prognoza o rekordnom rodnom godinu. Šteta je najveća u Šumadiji i zapadnoj Srbiji, gdje se proizvodi oko 40 posto voća u zemlji. Voće poput šljiva, višanja, trešanja i krušaka najviše su stradali od mraza, dok je snijeg polomio izdanke malina. Smanjenje prinosa voća utjecat će i na cijene na tržištu, koje će biti znatno više, ali neće moći nadoknaditi štetu.
Direktor Udruženja „Čačanska jabuka“, Nebojša Jovanović, potvrđuje da je voće u čačanskom kraju potpuno oštećeno od mraza, s posebno velikim oštećenjima na jabukama, kruškama i koštičavom voću. On ističe da će cijene voća biti znatno više zbog smanjenja prinosa, ali da će konačne cijene ovisiti o izvozu. Jovanović također navodi da se osiguranje voćnjaka od mraza ne može sklopiti prije 15. travnja, što je kasno s obzirom na rane mrazeve ove godine.
Predsjednik Udruženja malinara „Vilamet“ iz Arilja, Mileta Pilčević, ističe da je mraz i snijeg uzrokovali veliku štetu na malinama, kupinama, orasima i krumpiru. Očekuje se smanjenje prinosa malina za 40 posto, dok će šteta na kupinama iznositi između 30 i 40 posto. Pilčević ističe da je još uvijek teško procijeniti financijski gubitak zbog oštećenja na malinjacima, a naglašava da su male cijene malina i visoki troškovi berbe posebno problematični za proizvođače. Mnogi malinjaci su uništeni, a proizvođači su bili primorani ostaviti dio roda zbog visokih troškova berbe.
Konačno, situacija s oštećenjem voćnjaka i prinosa voća u Srbiji je alarmantna, a proizvođači svakim danom suočavaju se s novim izazovima. Nadamo se da će se šteta smanjiti i da će cijene voća na tržištu biti pravedne prema proizvođačima koji su pretrpjeli gubitke.