Vraćanje slike Vlaha Bukovca veliki dan za kulturu Srbije

Milan Petrović avatar

Izložba “Blagoveštenski sabor Vlaha Bukovca“ predstavljena je u Muzeju Vojvodine, a predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković prisustvovala je otvaranju. Povod za izložbu je povratak dela “Blagoveštenski sabor u Sremskim Karlovcima 1861.“ Vlaha Bukovca u Srbiju nakon tri decenije od kada je ukradeno iz dvorca porodice Dunđerski u Čelarevu. Gojković je istakla važnost brige države za kulturno nasleđe, bez obzira na to da li je u zemlji ili inostranstvu.

Vlaho Bukovac je bio poznati hrvatski slikar rođen u Cavtatu 1855. godine, a školovao se u Beču i Parizu. Jedan od njegovih najznačajnijih radova je slika “Blagoveštenski sabor u Sremskim Karlovcima 1861.“ koja je deo izložbe u Muzeju Vojvodine. Ova slika je ukradena iz dvorca porodice Dunđerski u Čelarevu pre tri decenije, ali je sada vraćena u Srbiju.

Povratak ove vredne slike je rezultat inicijative ambasadora Hrvatske u Srbiji Hrvoja Cvitanovića, a zahvaljujući saradnji Vlade AP Vojvodine, Kabineta predsednice Vlade Srbije i Ministarstva kulture i informisanja. Maja Gojković je istakla da je država pokazala brigu za kulturno nasleđe i da će nastaviti da podržava projekte koji promovišu umetnost i kulturu.

Na otvaranju izložbe prisustvovali su i ambasador Hrvatske Hrvoje Marušić, ministarka kulture i informisanja Maja Gojković, zamenik pokrajinskog sekretara za kulturu i javno informisanje Nikola Šuica, direktor Muzeja Vojvodine Nenad Vranješević i drugi zvaničnici i predstavnici kulturne scene. Izložba je prilika da se publika upozna sa delom Vlaha Bukovca i njegovim značajem za umetnost Balkana.

Vlaho Bukovac je bio jedan od najznačajnijih slikara ne samo Hrvatske već i cele regije, a njegova dela su izložena u brojnim muzejima širom sveta. Slika “Blagoveštenski sabor u Sremskim Karlovcima 1861.“ je jedno od najpoznatijih dela ovog umetnika i simbol njegovog angažovanja u promociji umetnosti i kulture. Povratak ove slike u Srbiju predstavlja veliku pobedu za kulturnu diplomatiju i saradnju između dve zemlje.

Muzej Vojvodine je jedan od najznačajnijih muzeja u Srbiji koji čuva bogatu kolekciju umetničkih dela, arheoloških artefakata i etnografskih predmeta. Izložba “Blagoveštenski sabor Vlaha Bukovca“ predstavlja dragocenu priliku da se posetioci upoznaju sa radom ovog velikog umetnika i njegovim doprinosom umetnosti Balkana. Povratak ukradene slike u Srbiju je važan korak ka očuvanju kulturnog nasleđa i promociji umetnosti u regionu.

Vlaho Bukovac je ostavio neizbrisiv trag u istoriji umetnosti Balkana, a njegova dela inspirišu umetnike i posetioce muzeja širom sveta. Izložba “Blagoveštenski sabor Vlaha Bukovca“ je prilika da se oda počast ovom velikom umetniku i da se podsetimo njegovog značaja za umetnost i kulturu Balkana. Povratak ukradene slike je važan korak ka očuvanju kulturnog nasleđa i promociji umetnosti u regionu.

Umetnost je važan deo našeg kulturnog identiteta i treba je negovati i podržavati kako bismo sačuvali bogatu tradiciju umetnosti na Balkanu. Povratak slike “Blagoveštenski sabor u Sremskim Karlovcima 1861.“ Vlaha Bukovca u Srbiju je velika pobeda za kulturnu diplomatiju i saradnju između Hrvatske i Srbije. Izložba u Muzeju Vojvodine je prilika da se publika upozna sa delom ovog velikog umetnika i da se podseti njegovog značaja za umetnost Balkana.

Maja Gojković je istakla važnost saradnje i podrške države u očuvanju kulturnog nasleđa i promociji umetnosti. Povratak ukradene slike je rezultat zajedničkih napora Vlade AP Vojvodine, Kabineta predsednice Vlade Srbije i Ministarstva kulture i informisanja, kao i ambasadora Hrvatske u Srbiji Hrvoja Cvitanovića. Izložba “Blagoveštenski sabor Vlaha Bukovca“ je prilika da se oda počast ovom velikom umetniku i da se promoviše umetnost Balkana.

Umetnost ima moć da poveže ljude i kulture, da inspiriše i podstakne na razmišljanje. Povratak slike Vlaha Bukovca u Srbiju je važan korak ka očuvanju kulturnog nasleđa i promociji umetnosti u regionu. Izložba “Blagoveštenski sabor Vlaha Bukovca“ je prilika da se publici prikaže dela ovog velikog umetnika i da se istakne njegov značaj za umetnost Balkana.

Maja Gojković je naglasila da je država posvećena očuvanju kulturnog nasleđa i podršci umetnosti, te da će nastaviti da podstiče projekte koji promovišu umetnost i kulturu. Povratak ukradene slike “Blagoveštenski sabor u Sremskim Karlovcima 1861.“ Vlaha Bukovca u Srbiju je velika pobeda za kulturnu diplomatiju i saradnju između Hrvatske i Srbije. Izložba u Muzeju Vojvodine pruža priliku da se posetioci upoznaju sa delom ovog velikog umetnika i da se podsete njegovog značaja za umetnost Balkana.

Umetnost je važan deo našeg kulturnog identiteta i treba je negovati i podržavati kako bismo sačuvali tradiciju i bogatstvo umetnosti na Balkanu. Povratak slike “Blagoveštenski sabor u Sremskim Karlovcima 1861.“ Vlaha Bukovca u Srbiju je korak ka očuvanju kulturnog nasleđa i promociji umetnosti u regionu. Izložba u Muzeju Vojvodine je prilika da se publici prezentuje dela ovog značajnog umetnika i da se istakne njegov doprinos umetnosti Balkana.

Milan Petrović avatar