„Vrata pakla“ šire se 12 metara godišnje

Milan Petrović avatar

Batagajski krater, poznat i kao „vrata pakla“, jedan je od najistaknutijih fenomena koji se događa u Sibiru. Njegova impresivna veličina i brzina rasta izazivaju pažnju svjetskih naučnika koji proučavaju uticaj topljenja permafrosta na okolinu.

Krater je prvi put primećen 1991. godine, nakon što se deo brda srušio u Janinoj visoravni u sjevernoj Jakutiji u Rusiji. Otkrivena je kružna litica koja je pokazala slojeve permafrosta starije od 650.000 godina, čineći ih najstarijim u Sibiru i drugim najstarijim na svetu. Novija istraživanja pokazuju da se zidovi kratera povlače brzinom od 12 metara godišnje zbog topljenja permafrosta, što dovodi do daljeg urušavanja i smanjenja dimenzija kratera.

Istraživanje objavljeno u žurnalu Geomorphology ističe da je „rapidno topljenje permafrosta sve prisutnije u Arktiku i podarktičkim terenima“. Gubitak leda i sedimenata izazvan Batagajskim kraterom je ekstremno velik zbog veličine depresije, koja je porasla sa 790 metara 2014. na 990 metara 2023. godine. Brzina rasta kratera je zabrinjavajuća, posebno ako se uzme u obzir da je permafrost u njemu trenutno debeli jedan metar.

Naučnici se slažu da je važno pratiti stanje Batagajskog kratera i istraživati njegovu evoluciju kako bi se bolje razumeli procesi topljenja permafrosta i njihov uticaj na okolinu. Iako „vrata pakla“ mogu izgledati fascinantno, njihov rast ukazuje na ozbiljnost klimatskih promena i potrebu za hitnim akcijama kako bi se smanjila emisija gasova koji uzrokuju globalno zagrevanje.

Uz to, topljenje permafrosta može dovesti do destabilizacije tla i izazivanja klizišta, što predstavlja dodatnu opasnost za ljude koji žive u blizini kratera. Stoga je važno da se sprovedu preventivne mere kako bi se zaštitila populacija i infrastruktura od potencijalnih nepogoda uzrokovanih ovim fenomenom.

S obzirom na brzinu rasta „vrata pakla“, važno je da lokalne i globalne vlasti preduzmu akcije kako bi se ograničilo daljnje topljenje permafrosta i smanjili negativni uticaji na životnu sredinu. Investiranje u obnovljive izvore energije, smanjenje emisije gasova staklene bašte i podsticanje održive prakse su samo neki od koraka koji mogu pomoći u borbi protiv klimatskih promena i zaštiti prirodnih resursa.

Batagajski krater je samo jedan od mnogih primera destruktivnih posledica topljenja permafrosta, a njegova brzina rasta ukazuje na potrebu za hitnim merama kako bi se sačuvala planeta Zemlja od daljeg uništavanja. Naučnici, vlade i pojedinci trebaju zajedno raditi na rešavanju ovog problema kako bi osigurali održivu budućnost za sve.

U zaključku, „vrata pakla“ su simbol hitnosti borbe protiv klimatskih promena i zaštite prirode od negativnih uticaja ljudskih aktivnosti. Njihov rast je upozorenje koje treba shvatiti ozbiljno i preduzeti konkretne akcije kako bi se sačuvala naša planeta od daljeg uništavanja. Svako od nas ima odgovornost da doprinese globalnim naporima za očuvanje životne sredine i stvaranju održive budućnosti za sve.

Milan Petrović avatar