Državna sekretarka ministarstva privrede Savezne Republike Nemačke Franciska Brantner nedavno je izjavila za nemački medij da Nemačka ozbiljno shvata zabrinutost stanovništva Srbije u vezi sa životnom sredinom. Ona ističe da Nemačka neće ništa raditi što bi ugrozilo životnu sredinu i da će se eksploatacija litijuma, ukoliko se dogodi, obavljati na ekološki prihvatljiv način.
Nemačka ostaje posvećena svom partnerstvu sa Srbijom i insistira na ekološki prihvatljivim metodama eksploatacije litijuma, uz visoku zaštitu vode i zemljišta. Franciska Brantner naglašava da će Evropska unija nadgledati nove procene uticaja na životnu sredinu i garantovati usklađenost sa standardima životne sredine kao u Zapadnoj Evropi.
U julu je Savezna vlada najavila sirovinsko partnerstvo sa Srbijom, a Kancelar Olaf Šolc je posetio Beograd gde je potpisan sporazum koji omogućuje ekološko iskopavanje litijuma u dolini Jadra. Izvršni direktor Mercedesa, Ola Kelenius, takođe je bio prisutan u Beogradu tokom ovih dešavanja.
Srbija raspolaže najvećim evropskim rezervama litijuma, koji se koristi u baterijama električnih automobila. Očekuje se značajan porast ekonomske proizvodnje zemlje ukoliko se litijum počne eksploatisati. Nema procene da bi vađenje i prerada metala mogli da doprinesu porastu BDP-a zemlje kandidata za članstvo u EU za najmanje jedan odsto.
Ako bi se u Srbiji proizvodile i katode ili čak cele baterije, ekonomski rast bi mogao biti i do 16 odsto prema procenama Vlade Srbije. Ove informacije ukazuju na potencijalni značajan ekonomski benefit od eksploatacije litijuma u Srbiji.
Ova izjava Franciske Brantner reflektuje ozbiljan pristup Nemačke prema zaštiti životne sredine i pokazuje posvećenost partnerstvu sa Srbijom na ekološki održiv način. Srbija ima priliku da iskoristi svoje bogate rezerve litijuma za unapređenje ekonomije zemlje, uz poštovanje ekoloških standarda i zaštite životne sredine.
Nastavak saradnje između Nemačke i Srbije u oblasti eksploatacije litijuma donosi potencijalne ekonomske benefite za obe zemlje, uz očuvanje životne sredine. Važno je da obe strane nastave da sarađuju na način koji osigurava održivost i zaštitu životne sredine u procesu eksploatacije litijuma.
Očekuje se da će Nemačka i Srbija nastaviti da sarađuju na unapređenju ekoloških standarda u eksploataciji litijuma i obezbediti da ovaj proces bude u skladu sa principima održivog razvoja. Kosovo može očekivati značajne ekonomske benefite od ovog projekta, uz istovremeno osiguravanje zaštite životne sredine i održivog korišćenja prirodnih resursa.