Premijer u ostavci Miloš Vučević je danas osudio mešanje izvestioca Evropskog parlamenta Tonina Picule u unutrašnja pitanja Srbije, nazvavši to skandaloznim. Tokom svoje izjave, Vučević je posebno istakao Piculin javni poziv studentima da se angažuju sa političkim zahtevima, dodajući da je neprihvatljivo da stranci iz inostranstva utiču na unutrašnje stvari Srbije.
Miloš Vučević je naglasio da su mladi ljudi u Srbiji mudri i da vole svoju zemlju, te da će se oduprijeti svakome ko pokušava da je rastače ili na bilo koji način omalovažava. On je izrazio zabrinutost zbog pokušaja da se protesti studenata preuzmu od strane opozicionih lidera kao što su Đilas, Marinika i Jovanović, kao i od strane raznih regionalnih autonomista.
Premijer u ostavci je takođe podsetio na prethodne izjave Picule, koji je, kako je naveo, govorio protiv Srbije i optuživao našu crkvu za separatizam, nazivajući je delom „crne ruke“. Vučević je istakao da podrška koju Picula dobija od određenih opozicionih stranaka i neformalnih pokreta samo potvrđuje njegovu tvrdnju da su ti akteri deo te „crne ruke“.
„Srbija je suverena i demokratska država, i nikada neće biti pod kontrolom Tonina Picule. Svi oni koji misle dobro o svojoj zemlji treba da ignorišu sve što taj čovek govori“, zaključio je Vučević.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, Tonino Picula, ranije je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa naveo da „studentski i građanski pokret u Srbiji“ zahteva političku artikulaciju koja trenutno nedostaje. Ovaj komentar je naišao na oštru reakciju Vučevića, koji je naglasio da je neprihvatljivo da se stranci mešaju u unutrašnje stvari Srbije, posebno kada dolaze sa takvim zahtevima.
Ova situacija dodatno je osvetlila tenzije između srpskih vlasti i Evropskog parlamenta, posebno u svetlu nedavnih političkih previranja u zemlji. U tom kontekstu, Vučević se osvrnuo na složenu političku klimu u Srbiji, ističući da se vlasti suočavaju sa izazovima kako da održe stabilnost i suverenitet zemlje usred pritisaka sa strane.
Vučevićeve reči dolaze u trenutku kada je Srbija suočena sa brojnim unutrašnjim i spoljnim izazovima, uključujući i pitanja vezana za evropske integracije, teritorijalni integritet i unutrašnju političku stabilnost. Mnogi analitičari smatraju da je ovakvo ponašanje vlasti odgovor na sve veće nezadovoljstvo građana, posebno mladih, koje se manifestuje kroz različite oblike protesta i aktivizma.
U međuvremenu, podrška Piculi i njegovih stavova od strane opozicije može dodatno zakomplicirati političku situaciju u Srbiji. Opozicione stranke, koje se bore za veću zastupljenost i uticaj, vide u Piculinim izjavama priliku da mobilizuju javnost i skrenu pažnju na ono što smatraju problemima u upravljanju i transparentnosti vlasti.
U zaključku, Vučević je pozvao sve one koji vole svoju zemlju da se odupru spoljnom mešanju i da ne dozvole da se unutrašnja pitanja Srbije koriste u političke svrhe od strane stranih aktera. Ova izjava dodatno ukazuje na rastuće tenzije između vlasti i opozicije, kao i na sve složeniju političku situaciju u zemlji, koja se suočava s izazovima na više frontova.