Evropska regulativa donesena proteklih godina ima značajan uticaj na poslovanje tehnoloških kompanija, posebno na velike igrače poput Meta platforme (ranije poznate kao Facebook) i Apple-a. Kako bi se prilagodili novim zakonima, ove kompanije su primorane da donesu određene promene koje su ranije izbjegavale.
Jedna od promena koja je nedavno najavljena je uvođenje pretplate za korištenje Meta platforme, tačnije za Facebook i Instagram. Ove platforme će i dalje biti dostupne besplatno, ali će se prikazivati reklame korisnicima koji ne žele da plaćaju pretplatu. S druge strane, Apple će, unatoč otporu, omogućiti pristup svojoj iOS platformi prodavnicama trećih strana.
Jedna od najzanimljivijih promjena koju bi mogli uskoro vidjeti je vezana za aplikaciju Meta WhatsApp. Prema informacijama s Vajerda, WhatsApp bi mogao omogućiti korisnicima da komuniciraju s korisnicima drugih platformi unutar iste aplikacije. To bi značilo da bi korisnici WhatsApp-a mogli razmjenjivati poruke s korisnicima Viber-a, Messenger-a, Signala i drugih komunikacijskih aplikacija bez potrebe za preuzimanjem svake od njih.
Za sada nije poznato sa kojim će sve platformama WhatsApp biti kompatibilan, ali se očekuje da će ovaj potez olakšati komunikaciju korisnicima i omogućiti im da sve svoje poruke šalju preko jedne aplikacije. Tim iz WhatsApp-a radi na tome već nekoliko godina, a cilj im je da omoguće korisnicima korištenje njihove platforme na što sigurniji način, zadržavajući „end-to-end“ enkripciju zaštite privatnosti i sigurnosti poruka.
Jedan od direktora iz Meta kompanije izjavio je da je napetost između pružanja interoperabilnosti s trećim stranama i očuvanja privatnosti, sigurnosti i integriteta WhatsApp platforme. Ipak, vjeruju da su ostvarili značajan napredak u tom smjeru i da će korisnici uskoro imati priliku koristiti ovu mogućnost.
Interoperabilnost WhatsApp-a će se fokusirati na slanje tekstualnih poruka, slika, videa, datoteka i glasovnih poruka između samo dvije osobe u početnoj fazi. Grupni razgovori i glasovni pozivi također su planirani, ali ne odmah. Korisnici će imati mogućnost odlučiti žele li komunicirati s drugim platformama ili ne, a poruke iz aplikacija trećih strana će se pojaviti u posebnom inboksu.
Razlog za to je što različite mreže koriste različite konfiguracije, protokole i standarde privatnosti, te nije isto omogućiti isti nivo sigurnosti na različitim platformama. WhatsApp tim radi na ovom projektu već duže vrijeme, pa će biti potrebno još neko vrijeme dok ova funkcionalnost ne postane dostupna korisnicima.
U zaključku, evropska regulativa i promjene koje donosi imaju značajan uticaj na poslovanje tehnoloških kompanija, ali isto tako otvaraju nove mogućnosti za korisnike. Interoperabilnost između različitih komunikacijskih platformi poput WhatsApp-a može olakšati svakodnevnu komunikaciju i omogućiti korisnicima da koriste samo jednu aplikaciju za sve svoje potrebe. S obzirom na brzinu tehnološkog napretka, očekuje se da će i druge kompanije pratiti ovaj trend i donositi slične promjene kako bi se prilagodile novim zahtjevima i potrebama korisnika.