Pripadnici Uprave kriminalističke policije su u velikoj akciji protiv korupcije u sredu uhapsili 15 osoba, među kojima su Milorad Grčić, predsednik opštine Obrenovac, kao i biznismeni Aleksandar Papić i Toni Apostolović. Sumnja se da su ovi pojedinci nameštanjem javnih nabavki u „Elektroprivredi Srbije“ (EPS) pribavili sebi milionske iznose. Prema informacijama, ova grupa se sumnjiči da je od 2018. do 2021. godine izvršenjem različitih krivičnih dela oštetila budžet EPS za više od 100 miliona dinara, koje su potom pokušavali da ubace u legalne tokove novca.
Inspektori su prvo uhapsili Grčića dok je ulazio u svoj automobil ispred porodične kuće. Prilikom pretresa opštine Obrenovac, pronađena je veća količina novca, nakita i luksuznih satova. Aleksandar Papić, kontroverzni biznismen, uhapšen je zbog sumnje da je dobijao nameštene tendere u saradnji sa Grčićem, čime je takođe oštetio EPS. Tokom hapšenja Papića, policija je pronašla 15 ženskih torbi marke Luj Viton, koje pripadaju njegovoj supruzi.
Nakon hapšenja, Grčić, Papić i Apostolović su privedeni na saslušanje u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu. Grčić i Papić su iskoristili svoje pravo da se brane ćutanjem, dok je Apostolović skoro šest sati odgovarao na pitanja tužioca. U ovom kontekstu, uhapšen je i Apostolović, koji je blizak saradnik Papića i vlasnik firme „Tim sistem“. Policija sumnja da je on vodio većinu Papićevih poslova i da su firme u njegovom vlasništvu ostvarile višemilionske prihode tokom ovog perioda.
Pored ovih hapšenja, među uhapšenima se našao i Dejan Bulatović, direktor Fudbalskog kluba „Borac“ iz Lazarevca, kao i bivši predsednik kluba, Ivan Marinković, zajedno sa svojim suprugama. Takođe, uhapšen je i Milan Blagojević, direktor privrednog društva „IntellSec“. Ova akcija nije ograničena samo na EPS, već se širi na različite oblasti, uključujući i Ministarstvo za rad, socijalna i boračka pitanja, gde su uhapšeni načelnica jednog sektora i tri inspektora zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja.
U četvrtak su inspektori ušli u kancelarije pomenutog ministarstva, gde su pronašli dokaze o zloupotrebama. Na osnovu prikupljenih informacija, sumnja se da su uhapšeni omogućili rad Domu za smeštaj odraslih bez potrebnih uslova, čime su pribavili protivpravnu imovinsku korist od više od 1.500.000 dinara. Ovaj dom je nedavno bio u centru pažnje zbog požara u kojem je život izgubilo osam korisnika.
Akcija protiv korupcije se širi i na Fakultet primenjenih nauka u Nišu, gde su privedeni pojedinci zbog sumnje na pranje novca. Kako se sumnja, osumnjičeni su prebacivali novac sa računa fakulteta na račune preduzetničkih radnji, a zatim su koristili te funds za lične troškove, uključujući kupovinu stanova.
U vezi sa ovim hapšenjima, glavni javni tužilac Nenad Stefanović je naglasio da će istraga obuhvatiti sve osumnjičene koji su zloupotrebljavali svoje službene pozicije u vezi sa javnim nabavkama, te je naglasio da je ovo samo početak velike akcije u borbi protiv korupcije. Očekuje se dalji razvoj događaja u ovom slučaju, a javnost će biti blagovremeno obaveštena o svim novostima.
Ova akcija predstavlja značajan korak u borbi protiv korupcije u Srbiji, ukazujući na ozbiljnost problema i potrebu za sistemskim rešenjima kako bi se osiguralo da se slične zloupotrebe ne ponavljaju u budućnosti. Državne institucije i javni sektor bi trebali biti podložni strožijem nadzoru kako bi se osiguralo da se javni novac koristi za dobrobit svih građana.