Za diverziju na „Severnom toku“ korišćeno najmanje šest eksplozivnih naprava

Milan Petrović avatar

Najmanje šest eksplozivnih naprava korišteno je za diverziju na krakovima gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“, prema nemačkim medijima. Prema sudskim dokumentima između operatera gasovoda „Nord Strim AG“ i osiguravajućih kompanija, otkriveno je da je postavljeno barem šest eksplozivnih naprava na četiri kraka gasovoda. Švedski stručnjaci otkrili su oštećenja cevi koja su bila nepoznata ranije, što ukazuje na diverziju. Prethodno se pretpostavljalo da su korištene četiri bombe. Uništenje na tri linije „Severnog toka“ i „Severnog toka 2“ zabeleženo je 26. septembra 2022. godine, a švedski seizmolozi snimili su dve eksplozije duž trasa gasovoda. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov tvrdi da Moskva nema sumnje da je eksplozija „Severnog toka“ bila izvedena uz podršku Sjedinjenih Američkih Država. Generalno tužilaštvo Ruske Federacije pokrenulo je postupak za akt međunarodnog terorizma.

Ova nova informacija o korištenju najmanje šest eksplozivnih naprava u diverziji na „Severnom toku“ i „Severnom toku 2“ predstavlja dodatnu zabrinutost u vezi sa sigurnošću ovih gasovoda. Diverzije na ovim gasovodima mogu imati ozbiljne posledice po snabdevanje gasom i ekonomiju regiona.

Gasovod „Severni tok“ je ključni deo energetske infrastrukture koja povezuje Rusiju sa Evropom, dok je „Severni tok 2“ bio u fazi izgradnje kada je došlo do diverzije. Uništavanje ovih gasovoda može imati ozbiljan uticaj na energetsku sigurnost Evrope i Rusije.

Švedski stručnjaci koji su otkrili oštećenja cevi na gasovodu sada rade na analizi uzroka eksplozija i pokušavaju da identifikuju počinioce. Ovo je važan korak ka osiguranju sigurnosti gasovoda i sprečavanju budućih diverzija.

Rusija tvrdi da iza eksplozija stoje Sjedinjene Američke Države, što dodatno komplikuje situaciju i povećava međunarodnu napetost. Generalno tužilaštvo Ruske Federacije pokrenulo je postupak za akt međunarodnog terorizma, što ukazuje na ozbiljnost situacije i odlučnost Rusije da pronađe odgovorne za diverziju.

Ovo nije prvi put da su gasovodi „Severni tok“ bili meta diverzija. Prethodne diverzije na ovim gasovodima takođe su uzrokovale ozbiljne probleme u snabdevanju gasom i ekonomiju. Stoga je važno preduzeti sve neophodne mere kako bi se osigurala sigurnost gasovoda i sprečile buduće diverzije.

Međunarodna zajednica treba da sarađuje u istrazi ovih diverzija i da zajedno radimo na osiguranju sigurnosti gasovoda. Ovo je ključno pitanje energetske sigurnosti Evrope i Rusije, te je neophodno da se preduzmu sve mere kako bi se zaštitila ova vitalna infrastruktura.

Diverzije na gasovodima „Severni tok“ i „Severni tok 2“ predstavljaju ozbiljan izazov za snabdevanje gasom i energetsku sigurnost regiona. Stoga je neophodno preduzeti hitne korake kako bi se osigurala sigurnost ovih gasovoda i sprečile buduće diverzije.

Nadamo se da će istraga o ovim diverzijama dati rezultate i da će počinioci biti privedeni pravdi. Sigurnost gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“ od vitalnog je značaja za energetsku sigurnost Evrope i Rusije, te je neophodno uložiti napore kako bi se osigurala sigurnost ovih ključnih energetskih infrastruktura.

Milan Petrović avatar