Za godinu dana hakovano oko 100 mejl adresa bankarskih regulatora u SAD

Milan Petrović avatar

Neidentifikovana grupa hakera je u poslednjih godinu dana provalila u oko 100 mejl adresa bankarskih regulatora u Sjedinjenim Američkim Državama, što je omogućilo pristup internim porukama državnih agencija i osetljivim bankarskim informacijama. Ove informacije su objavljene u izveštaju Blumberga, koji citira izvore upoznate sa situacijom.

Prema izvorima, hakeri su uspeli da prate mejlove zaposlenih u Kancelariji za kontrolu valute (OCC) nakon što su provalili u administratorski nalog. Ovaj incident je otkriven ranije ove godine. OCC je nezavisni biro Ministarstva finansija SAD, zadužen za regulaciju i nadzor svih nacionalnih banaka, savezništava štednje i stranih banaka koje posluju u SAD. Ove institucije zajedno upravljaju imovinom vrednom nekoliko triliona dolara.

Incident sajber bezbednosti je zvanično prijavljen 26. februara, a uključivao je administrativni nalog u sistemu e-pošte agencije. U ovoj situaciji, identifikovan je „ograničen broj pogođenih naloga e-pošte“, koji su potom onemogućeni da bi se zaštitili podaci. Neidentifikovani hakeri su imali pristup mejlovima viših zamenika kontrolora, međunarodnih bankarskih supervizora i drugih članova osoblja, a ukupno su mogli da uoče više od 150.000 mejlova.

Iako je incident prijavljen Agenciji za sajber bezbednost i infrastrukturnu sigurnost pri Ministarstvu unutrašnjih poslova SAD, trenutno nema naznaka da je ovaj hakerski upad imao bilo kakav uticaj na finansijski sektor. Izvori su takođe naglasili da, iako se sumnja na kineske hakere kao potencijalne počinioce, ne postoji potvrda da su ova dva incidenta povezana.

U decembru prošle godine, Ministarstvo finansija SAD je saopštilo da se našlo na meti napada kineskih hakera. Međutim, za sada nije poznato ko je konkretno odgovoran za ovaj poslednji incident. Hakerski napadi na finansijske institucije i regulatorne agencije postaju sve češći, a stručnjaci upozoravaju na potrebu za jačim merama sajber bezbednosti.

S obzirom na to da su hakeri mogli da pristupe tako velikom broju mejlova, postavlja se pitanje koliko su zaista osetljivi podaci bili kompromitovani. U ovoj situaciji, važna je brza reakcija i primena zaštitnih mera kako bi se sprečila dalja šteta i gubitak poverenja javnosti u bankarski sistem.

Sajber bezbednost je postala ključno pitanje za sve zemlje, posebno za one koje imaju razvijen finansijski sektor. Napadi na banke i državne agencije ne samo da ugrožavaju sigurnost podataka, već i mogu imati ozbiljne posledice po ekonomiju i stabilnost finansijskih tržišta. Zbog toga je neophodno da se svi akteri u ovom sektoru, uključujući državne institucije, obezbede adekvatnim tehnologijama i strategijama zaštite.

Iako je u ovom trenutku teško proceniti sve posledice ovog incidenta, očigledno je da se svet suočava sa sve većim izazovima u oblasti sajber bezbednosti. Regulatori i banke će morati da preispitaju svoje pristupe i strategije kako bi se suočili sa ovim pretnjama. Osim tehnoloških rešenja, bitno je i ulaganje u obuke i edukaciju zaposlenih, što može značajno smanjiti rizike od hakerskih napada.

U zaključku, ovaj incident ukazuje na ozbiljnost pretnji koje dolaze iz sveta sajber kriminala i potrebu za kontinuiranim unapređenjem bezbednosnih mera u finansijskom sektoru. Važno je da se svi akteri u ovom polju udruže kako bi se suočili s ovim izazovima i obezbedili sigurnost podataka i poverenje klijenata.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: