Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, danas je svečano otvorio novu deonicu Dunavskog koridora koja se proteže od skretanja sa auto-puta do Požarevca, kao i deonicu od Velikog Gradišta prema Golupcu. Vučić je najavio da će ceo Dunavski koridor biti otvoren najkasnije u februaru ili martu sledeće godine.
Na svečanosti, predsednik je istakao da je danas otvoreno 32 kilometra nove saobraćajnice, dok ostaje još 36 kilometara koje će kineska kompanija Šandong završiti do kraja godine, prema njegovim rečima. Vučić se zahvalio vrednim radnicima i kineskim partnerima, ističući značaj njihove podrške za realizaciju ovakvih infrastrukturnih projekata u Srbiji.
U svom obraćanju, Vučić je zamolio svog kineskog domaćina, gospodina Li Minga, da prenese njegove pozdrave predsedniku Kine, Si Đinpingu. On je naglasio da bez kineske podrške i saradnje, mnogi projekti u Srbiji ne bi mogli ni da započnu.
Predsednik je obavestio javnost da će sutra, od 12 sati, biti otvoreno dodatnih 32 kilometra Dunavskog koridora. Ovo uključuje deonicu od auto-puta do Požarevca i od Velikog Gradišta do Golupca. Kineski izvođač radova je obećao da će cela brza saobraćajnica do Golupca biti završena do kraja godine, što će omogućiti bržu i efikasniju povezanost.
Vučić je naveo da se pušta u saobraćaj 21 kilometar od Male Krsne do Požarevca, kao i još 11 kilometara od Velikog Gradišta do Ponikvi. Direktor Koridora Srbije, Aleksandar Antić, potvrdio je da ostaje da se završi još 36 kilometara kako bi cela brza saobraćajnica bila kompletirana. Kada to bude završeno, putovanje od Beograda do Golupca trajaće samo sat i 20 minuta.
Dunavski koridor je deo šireg plana razvoja infrastrukture u Srbiji, a ovakvi projekti imaju za cilj poboljšanje transportne povezanosti i stimulisanje ekonomskog rasta. Otvaranje novih deonica omogućava lakši pristup ključnim gradovima i centrima, kao i unapređenje logistike i transporta, što je od suštinskog značaja za privredu zemlje.
Ovaj koridor, koji se prostire duž reke Dunav, predstavlja važan putni pravac za trgovinu i transport, povezivanje Srbije sa drugim zemljama u regionu i Evropi. Takođe, olakšava pristup turizmu i razvoju lokalnih zajednica, čime se doprinosi ukupnom razvoju Srbije.
Kineska kompanija Šandong, koja je izvođač radova, značajno je doprinela realizaciji ovog projekta i drugih infrastrukturnih projekata u Srbiji. Saradnja između Srbije i Kine se u poslednje vreme intenzivirala, a kineske investicije su postale ključne za razvoj infrastrukture u zemlji.
Vučić je naglasio da je ponosan na postignute rezultate i rad koji se ulaže u izgradnju i unapređenje infrastrukture. On je posebno istakao važnost timskog rada i zajedničkog napora svih aktera u ovom procesu.
U zaključku, otvaranje novih deonica Dunavskog koridora predstavlja značajan korak napred u razvoju infrastrukture Srbije. Očekuje se da će završetak celog koridora doneti brojne koristi za građane, privredu i turizam, čime će se dodatno unaprediti životni standard i ekonomski razvoj zemlje.