ZA KILO MANDARINA PREKO 400 DINARA: Paprene cene ovog voća

Milan Petrović avatar

Očigledno je da srpski trgovci nemaju kontrolu nad cenama vansezonskih namirnica, kao što se može videti iz primera cena mandarina koje su dosegle čak 440 dinara po kilogramu usred leta. Ova visoka cena iznenađuje većinu kupaca koji će sačekati na akciju da bi ih kupili. Agroekonomski stručnjak Žarko Galetin ističe da Srbija zavisi od uvoza kako bi imala bogatu ponudu, što dovodi do gubitka moći odlučivanja i trgovci moraju da prilagode cene tržišnim uslovima. Uvoz se vrši iz različitih zemalja, kao što je Kirgistan za pasulj, Albanija i Severna Makedonija za paradajz, Grčka za lubenice, Španija za dinje, i tako dalje.

Cene namirnica se formiraju prema potrebama tržišta, što dovodi do visokih cena van sezone. Trgovci koriste trikove poput snižavanja cena kada voće i povrće počnu da presazrevaju, kako bi privukli kupce. Čak i tada, većini kupaca je to i dalje skupo. Mandarine se mogu naći i po nižoj ceni u okviru akcija. Prema analizi Privredne komore Srbije, najviše uvoženih proizvoda su banane, limun i pomorandže, koji se uvoze iz različitih zemalja kao što su Kostarika, Turska, Grčka i druge.

Ovo pokazuje da trgovci prilagođavaju cene namirnica prema tržišnim uslovima, ali to može rezultirati visokim cenama van sezone koje nisu prihvatljive za većinu kupaca. Uvoz namirnica iz različitih zemalja doprinosi raznovrsnosti ponude, ali može rezultirati i nedostatkom kontrole nad cenama. S obzirom na ove činjenice, važno je da potrošači budu svesni promena u cenama namirnica i da biraju pametno prilikom kupovine.

Milan Petrović avatar