Zabrana iskopavanja litijuma značila bi i zabranu rudarenja

Milan Petrović avatar

Dekan Rudarsko-geološkog fakulteta Aleksandar Cvijetić izjavio je danas kako je dobra vest što zakon o zabrani iskopavanja litijuma nije usvojen. Njegovo mišljenje je da bi takav zakon značio zabranu rudarenja, što ne postoji ni u jednoj državi sveta. Cvijetić ističe da struka ne sme bežati od problema i rizika koji se javljaju pri novim projektima, ali to nije razlog da se odustane od njih, već je potrebno postaviti granice prihvatljivosti.

„Kada pogledate argumente, oni su vezani za preradu. Vi preradom pravdate da litijum ne treba istraživati. Odnosno, bolje da se ne vozite avionom, jer može pasti ili nemojte da kupujete automobile, automobili učestvuju u saobraćajnim nesrećama“, rekao je Cvijetić.

Cvijetić ističe da je važno razumeti da je litijum esencijalni element za proizvodnju baterija za električne automobile, mobilne telefone i druge elektronske uređaje, te da je njegova eksploatacija bitna za energetsku tranziciju i smanjenje emisije gasova.

Litijum je korišten u baterijama zbog svojih izvanrednih karakteristika – lakoće, veoma visokog kapaciteta za skladištenje energije, dugovečnosti i brzog punjenja. Ovaj metal se koristi u proizvodnji baterija za električna vozila, obnovljive izvore energije i razne elektronske uređaje.

Istraživanja pokazuju da su zalihe litijuma na svetskom nivou ograničene, te je važno iskoristiti ovaj resurs na održiv način kako bi se osigurala budućnost energetskih potreba sveta.

U Srbiji su pronađena određena ležišta litijuma, a potencijal za eksploataciju postoji. Međutim, važno je da se eksploatacija vrši uz poštovanje zakonskih regulativa, zaštite životne sredine i uz aktivno učešće lokalnog stanovništva.

Litijum je ključan resurs za energetsku tranziciju, te je važno da se istraživanje i eksploatacija ovog metala vrši na održiv način. Važno je da struka, vlada i lokalno stanovništvo zajedno rade na pronalaženju balansa između ekonomskih interesa i zaštite životne sredine.

U mnogim zemljama se vodi debata o korištenju litijuma i drugih resursa za proizvodnju baterija i energetsku tranziciju. Važno je pronaći balans između potreba za ovim resursima i zaštitom okoliša.

U kontekstu globalne klimatske krize, potrebno je pažljivo razmotriti sve mogućnosti za smanjenje emisije gasova i prelazak na održive izvore energije. Litijum igra ključnu ulogu u razvoju održivih tehnologija i zato je važno da se njegova eksploatacija vrši na odgovoran način.

Dekan Rudarsko-geološkog fakulteta Aleksandar Cvijetić ističe da je važno da struka, vlada i lokalno stanovništvo sarađuju kako bi se osigurala održiva eksploatacija litijuma i drugih resursa. Važno je da se postave jasne granice i regulative kako bi se zaštitila životna sredina i omogućio održivi razvoj.

U zaključku, litijum je važan resurs za energetsku tranziciju i razvoj održivih tehnologija. Važno je da se eksploatacija ovog metala vrši na odgovoran način, uz poštovanje zakonskih regulativa, zaštitu životne sredine i aktivno učešće lokalnog stanovništva. Struka, vlada i lokalno stanovništvo trebaju sarađivati kako bi se postigao balans između ekonomskih interesa i zaštite okoliša.

Milan Petrović avatar