Aleve paprike su popularan začin koji se koristi širom sveta, ali nedavni slučaj povlačenja aleva paprike iz supermarketa u Švajcarskoj podigao je pitanja o bezbednosti hrane. Prema informacijama evropskog sistema za brzo uzbunjivanje i obaveštavanje o hrani (RASFF), visok sadržaj alternarija toksina tenuazonske kiseline otkriven je prilikom redovne kontrole tržišta, što je rezultiralo povlačenjem proizvoda sa rafova.
Maksimalno dozvoljeni nivo ovog toksina u mlevenoj paprici iznosi 10.000 mikrograma po kilogramu, dok je u kontrolisanom uzorku aleva paprika iz Srbije otkrivena količina od 15.102 mikrograma po kilogramu, što je za 51 odsto više od dozvoljene vrednosti. Ovu informaciju je objavio RASFF, ali nema podataka o preduzetim merama.
Ministarstvo poljoprivrede u Srbiji se oglasilo povodom ovog slučaja, tvrdeći da je mlevena paprika poreklom iz Srbije izvezena u Švajcarsku bila ispravna i to pre isteka roka trajanja. Uzorkovanje ove paprike obavljeno je 18. septembra prošle godine, uz napomenu da postoji potencijalni rizik, ali da nije definisana tačna opasnost po zdravlje.
Ovaj slučaj je ponovo pokrenuo pitanje kontrole kvaliteta hrane i sigurnosti hrane na međunarodnom nivou. Uvoz hrane iz različitih zemalja zahteva stroge kontrole kako bi se osiguralo da proizvodi koji se stavljaju na tržište budu bezbedni za konzumaciju.
Alternari toksini su grupa prirodnih mikotoksina koji se mogu naći u različitim biljkama i prehrambenim proizvodima. Oni se formiraju tokom rasta i skladištenja kada su uslovi pogodni za njihov razvoj, poput visoke vlažnosti i temperature. Visok nivo alternari toksina tenuazonske kiseline može predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik za ljude koji konzumiraju zaraženu hranu.
Ovakvi slučajevi ističu važnost saradnje između različitih zemalja i agencija koje se bave sigurnošću hrane kako bi se osiguralo da hrana koja se nalazi na policama supermarketa bude proverena i bezbedna za konzumaciju.
Ministarstvo poljoprivrede u Srbiji je odgovorno za kontrolu i bezbednost hrane koja se izvozi u druge zemlje. Potrebno je da se preduzmu dodatni koraci kako bi se osiguralo da slični incidenti budu sprečeni u budućnosti.
Potrošači širom sveta sve više obraćaju pažnju na poreklo hrane koju kupuju i traže sigurne i kvalitetne proizvode. Važno je da proizvođači i distributeri hrane budu odgovorni i sprovode stroge kontrole kvaliteta kako bi se izbegle situacije poput povlačenja proizvoda sa tržišta zbog visokog nivoa toksina.
Sigurnost hrane je prioritet za sve zemlje i agencije koje se bave kontrolom hrane trebaju sarađivati kako bi se osiguralo da hrana koja se stavlja na tržište bude bezbedna za konzumaciju. Kontrole kvaliteta hrane treba da budu redovne i sveobuhvatne kako bi se sprečile situacije poput ovog slučaja sa alevom paprikom iz Srbije.
Potrošači imaju pravo da znaju šta jedu i da se osećaju sigurno kada kupuju hranu. Zato je važno da agencije za sigurnost hrane budu transparentne u vezi sa rezultatima kontrola hrane i da brzo reaguju u slučaju otkrivanja nepravilnosti.
Slučaj aleva paprika iz Srbije koji je povučen sa rafova supermarketa u Švajcarskoj je podsetnik svima na važnost kontrola kvaliteta hrane i saradnje među zemljama kako bi se osigurala bezbednost hrane za sve. Potrebno je da se radikalno poboljša sistem kontrole kvaliteta hrane i da se preduzmu stroge mere kako bi se smanjio rizik od zaražene hrane na tržištu. Sigurna hrana je osnovno pravo svakog pojedinca i neophodno je da se preduzmu koraci kako bi se osiguralo da hrana bude bezbedna za konzumaciju.
Začin izvezen ispravan i u roku
Podeli vest