Akademik Vladica Cvetković, redovni član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) i profesor na Rudarsko-geološkom fakultetu, izrazio je svoje mišljenje o nedavnoj inicijativi za uvođenje moratorijuma na istraživanje i eksploataciju litijuma i bora u Srbiji. On je istaknuo da su tzv. raspršivači kolektivnog straha, bez obzira na akademsku ili neakademsku pozadinu, uspješno obavili svoj posao u uvjeravanju građana da treba biti zabrinut za pitanja ekonarativa. Nakon što su se takvi strahovi proširili među „slobodnim medijima“, mnogi građani su počeli reagirati na inicijativu za zabranom iskopavanja litijuma i bora, smatrajući je nedovoljno informiranom, neodgovornom i primitivnom.
Cvetković je istaknuo da su takvi zahtjevi izraz dubokog neznanja i primitivne politike, koja bi mogla imati negativne posljedice po ekonomiju i društvo u Srbiji. Istaknuo je i da je važno razlikovati potrebe zaštite okoliša i održivog razvoja od iracionalnih strahova i panike koja može biti iskorištena u političke svrhe. Dodao je da je potrebno promicati transparentnost, stručnu raspravu i donošenje odluka na temelju znanstvenih činjenica, a ne emocija i dezinformacija.
Osim toga, Cvetković je izrazio zabrinutost zbog toga što takve inicijative mogu otežati ulaganja i razvoj rudarskog sektora u Srbiji, te poslati negativnu poruku investitorima i partnerima. Naglasio je da je potrebno razumno i odgovorno planirati eksploataciju prirodnih resursa, uz poštivanje propisa i standarda zaštite okoliša.
Na kraju, Cvetković je pozvao građane i donositelje odluka da se informiraju, educiraju i sudjeluju u donošenju odluka koje će imati dugoročne posljedice za društvo i okoliš. Istaknuo je važnost stručne rasprave, suradnje i dijaloga kako bi se pronašla najbolja rješenja za održivi razvoj i zaštitu okoliša u Srbiji.
Ova inicijativa za uvođenje moratorijuma na istraživanje i eksploataciju litijuma i bora u Srbiji uputila je značajnu poruku donositeljima političkih odluka i javnosti. Pitanje ekološke odgovornosti i održivog razvoja postaje sve važnije u svijetu i sve veći broj ljudi osvješćuje potrebu za zaštitom okoliša i prirodnih resursa.
U ovom kontekstu, važno je promicati stručnu raspravu, transparentnost i suradnju među svim dionicima društva. Potrebno je educirati građane o važnosti održivog razvoja i zaštite okoliša, te poticati donositelje političkih odluka da donose odluke na temelju znanstvenih činjenica i stručne analize.
Ova inicijativa također postavlja pitanje uloge medija u oblikovanju javnog mnijenja o pitanjima okoliša i održivog razvoja. Mediji imaju ključnu ulogu u informiranju građana o važnim temama, ali isto tako i odgovornost da provjeravaju informacije, promiču stručnu raspravu i ne podupiru paniku i dezinformacije.
U konačnici, ova inicijativa za uvođenje moratorijuma na istraživanje i eksploataciju litijuma i bora u Srbiji pokazuje potrebu za cjelovitim i promišljenim pristupom ekonomskom razvoju i zaštiti okoliša. Važno je da se donositelji političkih odluka i građani informiraju, educiraju i sudjeluju u raspravama o održivom razvoju i zaštiti okoliša, kako bi se osigurala budućnost za sljedeće generacije.